Son Dakika

ABD, Kazaklar’a vize kolaylığı sağlayacak

ABD’nin, Kazakistan vatandaşlarına yönelik bize uygulamalarını kolaylaştırılacağı bildirildi.

ABD, Kazaklar’a vize kolaylığı sağlayacak

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Kazakistan vatandaşları için vize alma şartlarını yavaş yavaş kolaylaştıracağı bildirildi. ABD’nin Astana Büyükelçiliği’ne dayandırılan Kazİnform’un haberine göre, elçiliğin 2 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Büyükelçi George Krol, Kazakistan vatandaşlarının ABD vizesini alma şartlarının giderek kolaylaştırılacağını açıkladı.

Vize süresi 10 yıla çıkıyor

Vize politikasının Hükümet ile birlikte Dışişleri Bakanlığı’nın kontrolünde olduğunu söyleyen Krol, ABD’nin Kazakistanlılar için vize işlemlerini kolaylaştırmak istediğini dile getirdi. Krol ayrıca, eskiden beş yıl olan vize süresinin on yıla çıkarıldığına dikkat çekti. Büyükelçi Krol, Kazakistanlıların ABD’ye girişini kolaylaştırmak ve genişletmek istediğini ve bu yönde çalışmaların yapıldığını vurgulayarak, “ABD ile Kazakistan arasında ne zaman vizesiz rejim uyuglanacak bilmiyorum, yalnız bir gün bunun da mümkün olacağına inanıyorum” diye konuştu. Amerikan diplomat, adım adım vizesiz rejim için şartların kolaylaştırıldığını öne sürdü.

Rusya’ya yaptırımlar Kazakistan’ı etkilemeyecek

Basın toplantısında Krol ayrıca, Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların Kazakistan’ı etkilemeyeceğini ifade etti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 16 Ocak’ta ABD’de yaptığı resmi temasları sırasında ülkesinin Amerika vatandaşlarına vize muafiyeti sağladığını kaydederek, bu yönde olumlu bir karşılık beklediğini belirtmişti.

Yorumlar