Son Dakika

Azerbaycan Türkiye’nin izinden gidiyor

Azerbaycan’da, “kapalı alanlarda sigara içilmesini engelleyen ve tütün ürünlerinin satışına” düzenleme getiren yasa yürürlüğe girdi.

Azerbaycan Türkiye’nin izinden gidiyor

İnsanların sağlığın tütün ürünlerinin etkisinden korumak ve sigara tüketimin azlatılması amacıyla geçen yıl Azerbaycan’da, “kapalı alanlarda sigara içilmesini engelleyen ve tütün ürünlerinin satışına” düzenleme getiren yasa yürürlüğe girdi.

Azerbaycan Milli Meclisi’nce geçtiğimiz sene Nisan 2017’de kabul edilen kapalı ve bazı açık kamu alanlarında sigara içilmesini yasaklayan “Tütün ürünleri kullanımının kısıtlanması” yasasının geçen yılsonunda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onaylamasının ardından Azerbaycan da “dumansız hava sahası” kapsamına girdi.

Halk sağlığının tütün ürünlerinin etkilerinden korunmasını devlet politikası olarak benimseyen yasa gereği, sağlık ve eğitim kurumlarında, müze, tiyatro ve sinema salonlarında, özel ve kamuya ait iş yerlerinde, ticari ve sosyal hizmetlerin verildiği tüm kapalı yapılarda sigara içilmesi yasaklandığını belirtildi.

TÜRKİYE’NİN TECRÜBESİNDEN FAYDALANDIK

Milli Meclis Sağlık Komisyonu Üyesi Milletvekili Musa Urud, yaptığı açıklamada, “Bu yasa üzerinde uzun yıllar çalıştık. Türkiye tecrübesinden geniş şekilde faydalandık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki çalışmalarını takdir ediyoruz. Türk milletvekilleri de bize çok yardımcı oldu. Asıl amacımız sigara içenlerle mücadele değil. Amacımız çocuk ve gençlerimizin bu kötü alışkanlıktan uzak durmalarını sağlamak. Bu yasanın kabul edilmesini Azerbaycan’ın başarısı olarak görüyorum. Kardeş Türkiye’nin izinden giderek biz de kısa zamanda sigara içenlerin oranının azalmasını sağlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Yorumlar