Son Dakika

Cami yasağına Peygamberimizi alet ettiler

Özbekistan’da yaşı küçük çocukların camiye gitmelerine yasak getirildi.

Cami yasağına Peygamberimizi alet ettiler

Yasağı akla ziyan bir bahane ile savunan Özbek yetkili, Peygamber Efendimiz’in (sas) yetişkin olmayanların camiye gitmesini yasakladığı iftirasını atarak zulüm kokan uygulamayı meşrulaştırmaya çalıştı.

Özbekistan Din İşleri Konseyi yetkilisi Muhammadbobur Yuldashev ülkede çocukların camiye gitmesinin yasaklandığını açıklarken, Peygamberimiz’e (sas) karşı iftirada bulunarak, “Peygamberimiz bile yetişkin olmayanların camiye gitmesinin yasaklamıştır”dedi. Özbekistan hükümetine bağlı Din İşleri Konseyi yetkilisi Muhammadbobur Yuldashev Özbekistan’da çocuklara camilere gitmek yasak olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Din İşleri Konseyi, Gençlik Birliği, Dini İdare ve İslâm medeniyeti merkezi temsilcileri katılan toplantıda bir soruya cevap veren Yuldashev, “Zaten söz konusu olan yetişkin olmayanlardır. Onlar iyi ve kötülüğü birbirinden ayıramazlar. Camiler ise kutsal mekanlardır. Camilerde büyükler kendilerini arındıracaklar. Onlar ibadethanelere vücutlarını ve elbiselerini temizleyerek giderler” ifadelerini kullandı.

Peygamberimize hakaret etti

Özbekistan hükümetine bağlı Din İşleri Konseyi yetkilisi Muhammadbobur Yuldashev, Peygamberimiz hakkında küstah açıklmalarda bulunarak şu ifadelere yer verdi, “Peygamberimiz bile yetişkin olmayanların camiye gitmesinin yasaklamıştır”.

Günümüzde Özbek toplumunda kamu alanlarında Müslüman kadın ve kızların başörtülü serbestliği yoğun olarak tartışılmaya devam ediyor.

16 bin müslüman kara listeden çıkarılmıştı

Fakat daha önce eski Devlet Başkanı İslam Kerimov döneminde “kara listeye” alınan 16 bin Müslümanın bu listeden çıkartıldığı ve ezanın hoparlörler ile okunmasının serbest bırakıldığı haber verilmişti.

Yorumlar