Son Dakika

İşgalciler Kırım’da Osmanlı yapılarını yok ediyor

Kırım’ı işgal eden Rus yanlısı işgalciler, restorasyon bahanesiyle ya da yapıların eski ve güvenli olmadığı gerekçesiyle, Osmanlı eserlerini bir bir yok ediyor.

İşgalciler Kırım’da Osmanlı yapılarını yok ediyor

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kerç şehrinde tarihi eserlerinden biri olan Osmanlı yapısı Yenikale, kısmen yıkılmaya başlaması bahanesi ile ziyaretçilere kapatıldı. Rusların kontrolünde olan Doğu Kırım Tarihi ve Kültür Parkı Müzesi Basın Servisi’nin yaptığı açıklamada, “Yenikale’nin tek kişilik veya grup şeklinde ziyaret edilmesi esnasında olabilecek kazalardan kaçınma” sebebiyle ziyarete kapandı.

Rus kontrolündeki birimden yapılan açıklamada, “Osmanlı yapısı anıtın ziyaret kapanmasının sebebi, 22 Ocak 2018 tarihinde meydana gelen olağanüstü bir durum oldu: kalenin doğu kapısının (Kerç Kapısı) kemerinde çatlak meydana geldiği tespit edildi, birkaç saat sonra ise kemerin çerçevesi kısmen yıkıldı” iddiasında bulunuldu. Yenikale, 17'inci yüzyıl başlarında artan Rus saldırılarına karşı Kerç boğazını ve şehri korumak amacıyla yapılımıştı. İşgalcilerin sözde Kırım Kültür Bakanlığı yetkilileri, kalenin tamamen yıkılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

HANSARAY DA YOK EDİLMEYE ÇAILIŞILIYOR

Kırım Tatarlarının milli müzesi olan Hansaray ‘ın da, restorasyon bahanesiyle işgalci Rusya tarafından acımasız biçimde talan edildiği bildirilmişti. Daha önce konuyla ilgili olarak konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bulunan ve Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray'ı yok eden kişilerin cezalandırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Yorumlar