Son Dakika

“Kardeşlik ilişkilerimizi geliştireceğiz”

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüşerek vize muafiyetini, ticari-ekonomik ve farklı alanlarda çalışmaların geliştirilmesini konuştu.

“Kardeşlik ilişkilerimizi geliştireceğiz”

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre, Mirziyoyev ile Erdoğan’ın görüşmesinde, Mirziyoyev’in Ekim 2017’de Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretin sırasında imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi, ticari-ekonomik, yatırım, teknolojik, bankacılık, maliye, ulaştırma, turizm ve diğer alanlarda büyük çaplı ortak projelerin hazırlanması ve uygulanması konuları ele alındığını vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’ın Türk vatandaşları için 30 günlük vize muafiyetine ilişkin alınan karar için Mirziyoyev’e teşekkür etti.

Mirziyoyev, bu kararın ticari-ekonomik, yatırım ve turizm alanlarında yeni imkanların yaratılmasına hizmet edeceğini, en önemlisi kardeş halklar arasındaki dostluk ilişkilerini daha da pekiştirerek, Türk vatandaşlarının Özbekistan’ı ziyaret etmeleri için imkan sağlayacağını söyledi.

MİRZİYOYEV, ERDOĞAN’I ÖZBEKİSTAN’A DAVET ETTİ

Mirziyoyev, bölgede barış ve istikrarlı kalkınmanın sağlanması amacıyla mart ayında Taşkent’te gerçekleştirilecek Afganistan’da barışın sağlanmasına yönelik uluslararası konferansa Türkiye’yi davet etti. Erdoğan ise bu girişimin hayata geçirilmesini tam destekleyeceklerini ve bu konferansa Türkiye’den üst düzey bir heyetin katılacağını belirtti.

Telefon görüşmesinde iki lider, Özbekistan ile Türkiye arasındaki dostluk, kardeşlik ilişkileri ve geleneksel yakın iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarını bir kez daha vurgusunu yaptı. Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ülkesine davet etti.

Yorumlar