Son Dakika

Kazakistan Müslümanlar’ın inanç hürriyetini sınırlandırabilir!

Kazak toplumunun dindarlaşmasından rahatsız olan Kazakistan Yönetimi, sözde radikalizmin önüne geçebilmek adına Kazakistan’a özgü din eğitimi modeli geliştirmeye hazırlanıyor.

Kazakistan Müslümanlar’ın inanç hürriyetini sınırlandırabilir!

Kazakistan Meclisi’nde düzenlenen Hükümet Saati toplantısına katılan Diyanet İşleri ve Sivil Toplum Bakanı Nurlan Yermekbayev, Kazak İslam Araştırmaları Okulu için bilimsel bir temel oluşturulması gerektiğini söyledi. Başkent Astana’da düzenlenen toplantıda Yermekbayev, milletvekililerine bakanlığın faaliyetleri ile ilgili rapor sundu. “kazakistan.kz” sitesinde yer alan habere göre, raporda son birkaç yıl içinde vatandaşların dindarlık seviyesinin keskin bir artış gösterdiğine ve aynı zamanda dogmatik din algısının da yaygınlaştığına dikkat çekildi. Buna dindarlar üzerinde dış faktörlerin oluşturduğu olumsuz etkinin neden olduğu belirtildi.

Eleştirilere aldırış etmeyelim

Kazakistan’a özgü din eğitimi modelini oluşturulmasının önemli olduğunu açıklayan ve yurt dışından gelecek eleştirilere aldırmadan ve korkmadan Kazak İslam Araştırmaları Okulu için bilimsel bir temel oluşturulması gerektiğini kaydeden Bakan Yermekbayev, söz konusu okulun oluşumunda polietnik (çok uluslu) ülkenin ulusal kültürel ve tarihi özelliklerini göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Laiklik vurgusu yaptı!

Bakan Yermekbayev, bu bağlamda eski kökenli dogmaların algılanmasında esneklik gösterilmesi ve moderasyondan geçirilmesinin önemine değinerek, aynı zamanda inanç hürriyetinin kişinin özel meselesi olarak algılanması, farklı görüş ve düşüncelere iyilik ve hoşgörü ile yaklaşılması ve laik bir devlet yasalarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Yermekbayev ayrıca, bu amaçlar doğrultusunda özel bir akademisyen ve din akademisyenleri grubundan bir komisyonun oluşturulduğunu kaydetti.

“Toplumda dinsel kültür henüz oluşmadı”

Yermekbayev ayrıca, toplumda dindarlığın artmasına rağmen dinsel kültürün henüz oluşmadığına dikkat çekti. Aynı zamanda dogmatik din algısının yaygın olduğunu belirten bakan, bazı dindarların bazen dini kuralları harfen uygulayarak devletin koyduğu kanun ve yasaları çiğnediğini üzülerek ifade etti.

Yermekbayev’in sözleri tanıdık geldi!

“Din Allah ile kul arasındadır”, “Din kişiye özeldir” benzeri açıklamalr Türkiye’de özellikle 28 Şubat döneminde dini yaşayışı eve hapsetmeye çalışan anlayışı akıllara getirdi. 28 Şubat sürecinde başörtüsünün siyasi bir simge olduğunu ve kamusal alanda yer almaması gerektiğini savunan anlayış, “Din Allah ile kul arasındadır, kişiye özeldir” vb açıklamalarla yıllarca Türkiye’d eyaşayan Müslümanların inanç özgürlüğüne müdahale etmişti.

Yorumlar