Son Dakika

Kazakistan petrol üretiminde tarihi rekor

Kazakistan Milli Ekonomi Bakanı Suleymenov, Kazakistan’da petrol üretiminde tarihi bir rekor kırıldığını açıkladı.

Kazakistan petrol üretiminde tarihi rekor

Kazakistan Milli Ekonomi Bakanı Timur Suleymenov, geçen yıl ülkesinde 86,2 milyon ton petrol üretildiğini açıkladı. Bakan Suleymenov, Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, geçen sene Kazakistan’da üretilen petrolün 86,2 milyon tona ulaştığını belirtti. Bu yıl da petrol üretiminde aynı hacmin beklendiğine işaret eden Timur Suleymenov, “Bu, ülke tarihindeki petrol üretiminin rekor hacmi. Açıkça söylemek gerekirse bu, Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla’nın yüzde 4’e ulaşmasını sağladı.” vurgulama yaptı. Suleymenov, makroekonomik rakamları hakkında açkılama yaparken, “Makroekonomik tahminleri netleştirdikten sonra bu yılın somut rakamlarını açıklayacağız” dedi.

BİR MİLYON VATANDAŞ ZARFLA MAAŞ ALIYOR

Öte yandan, Kazakistan’da 18 milyon vatandaştan 3 milyonunun sosyal statüsü belli olmadığı bildirildi. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında bakanlığın yaptığı araştırmalara göre, 3 milyon 200 bin vatandaşın, sosyal ve bireysel emeklilik katkı paylarını ödemediğini, girişimci statüsüne sahip olmadığını ve devlet tarafından sosyal ödemeler de almadığını belirtildi. Bunlardan 640 bini, kendisini verimsiz serbest meslek sahibi veya işsiz olarak tanımlıyor. Resmi kuruluşlarda çalışmayan bu kategorideki vatandaşlar maaşlarını zarfla alıyor.

NAZARBAYEV’DEN UYARI

Serbest meslek sahibi ve işsiz vatandaşların ekonomik büyümenin rezervleri olduğunu dile getiren Nazarbayev, defalarca bu konuda açıklama talep etmesine rağmen Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı’nın sorumsuzluk ve vurdumduymazlık gösterdiğini öne sürmüştü.

Yorumlar