Son Dakika

Kazakistan tarihinde bir ilk gerçekleşti

Kazakistan 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık etmeye başladı. Bu durum ülke tarihinde ilk kez gerçekleşiyor.

Kazakistan tarihinde bir ilk gerçekleşti

Kazakistan ilk kez BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık yapacak. Ülkenin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “1 Ocak-31 Ocak 2018 tarihleri arasında Kazakistan ilk kez BM Güvenlik Konseyine Başkanlık yapacak” ifadeleri kullanıldı.

TAKVİM BELİRLELENCEK

Buna ek olarak BM tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Ocak’ta, BM Güvenlik Konseyi üye ülkelerinin daimi temsilcilerinin ocak ayı başkanlık programının değerlendirileceği, ayrıca BM Konseyi üyesi ile Güvenlik Konseyi’ne girmeyen ülkelerin, basın ve STK’lar için çalışma programı üzerinde bir brifing yapılması planlanmakta olduğu bildirildi.

GÜNDEMİ YOĞUN

Kazakistan’ın 2017-2018 yılında BM Güvenlik Konseyi’nde öncelikleri arasında nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya, küresel bir savaş tehdidinin ortadan kaldırılması, yerel çatışmaların çözülmesi, bölgesel güvenlik ve işbirliğini güçlendirmek, Orta Asya’nın çıkarlarını arttırmak, teröre karşı ortak hareket etmek, Afrika’da barış ve güvenlik konuları, güvenlik ve sürdürülebilir kalkınma arasında kopmaz bir bağın sağlanması ve XXI yüzyılın sorunlarına ve tehditlerine karşı Güvenlik Konseyi ve tüm Birleşmiş Milletler sisteminin adaptasyonu gibi konular yer alıyor.

Yorumlar