Son Dakika

Kazakistan’daki tarihi mekânlar tek listede birleştirildi

Kutsal Kazakistan Bilim ve Araştırma Merkezi Müdürü Berik Abdıgaliulı, ülkedeki tarihi mekânların envanterini tek listede toplayan çalışma yaptıklarını açıkladı.

Kazakistan’daki tarihi mekânlar tek listede birleştirildi

Kazakistan’daki bir haber ajansının haberine göre Abdıgaliulı, “Kazakistan’ın ulusal tarihi yerleri” ve “Kazakistan’ın bölgesel tarihi yerleri” kitaplarının tanıtımında yaptığı konuşmasında, geçen yıl mayıs ayında ülkedeki tarihi yerleri tespit ederek listesini oluşturmak amaçlı kurulduğunu belirtti.

İLK KEZ BÜTÜN TARİHİ YERLER BİR LİSTEDE OLACAK

Merkezin faaliyetleri çerçevesinde tüm bölgelerde düzenledikleri keşif gezilerinin sonuçlarını kitaplaştırdıklarını ifade eden Abdıgaliulı, “Ülkede ilk kez tarihi yerlerin tek listesi oluşturuldu. Bu sadece bilimsel ya da dini proje değil. Daha çok sosyal ve kültürel projedir. Burada milli kimlik gibi siyasi hedefler de var. Tarihi yerler insanları birleştirmeli, vatanımızın ve ortak tarihimizin sembolü olmalı” vurguladı.

Abdıgaliulı, “ulusal tarihi mekanlar” 185, “bölgesel tarihi yerler” listesine de 500 mekanın girdiğine aktararak, listenin Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından onaylandığını söyledi.

“GELECEĞE BAKIŞ: MANEVİ YENİLENME” KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Abdıgaliulı, bu projenin Kazakistan Cumhurbaşkanının başlattığı “Geleceğe Bakış: Manevi Yenilenme” projesi çerçevesinde hayata geçirildiğini kaydetti.

Kazakistan’da, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) miraslar listesine aldığı Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’nin yanı sıra eski şehirler ve heykellerin yer aldığı tarihi ve kutsal mekanlar da bulunduğunu bildirildi.

Yorumlar