Son Dakika

Kazakistan’dan Türkiye’ye deniz taşımacılığı artacak

Türkiye ile Kazakistan arasında ilişkiler sosyal, ekonomi alanında ve her konuda gelişiyor.

Kazakistan’dan Türkiye’ye deniz taşımacılığı artacak

Türkiye ile Kazakistan arasında ilişkiler sosyal, ekonomi alanında ve her konuda gelişiyor. Bu bağlamda, Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanı Jenis Kasımbek, 2017’de Aktau Limanı’ndan Türk limanlarına deniz taşımacılığının 35 bin tona ulaştığını ve bu yıl rakamın 3 kat artacağını söyledi.

Jenis Kasımbek, meclis oturumunda Deniz Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesi Sözleşmesi Protokolüne ile ilgili yaptığı konuşmada, protokolün terör olarak sınıflandırılan eylemlerin listesini genişlettiğini, saldırıya maruz kalan gemilere yardım etmek ve onlara tepki göstermek, karşılık vermek gibi mekanizmaları tanımladığını belirtti.

GEÇEN YIL 35 BİN TON KARGO NAKLEDİLDİ

Günümüzde protokole Karadeniz ve Baltık ülkelerinin de aralarında bulunduğu 40’tan fazla ülkenin katıldığını aktaran Kasımbek, açıklamalarda bulunarak “Kazakistan ticari gemileri, açık denizlerdeki limanlara seferi artırmış bulunuyor. 2017’de Aktau Limanı’ndan Türkiye limanlarına yaklaşık 35 bin ton kargo nakledildi. Bu yıl bu hacim 3 kat artacak.” dedi.
Bakan Jenis Kasımbek, Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde Rusya ile yaptıkları “Kazak gemileri için transit geçişin kolaylaştırılması” anlaşmasının taşımacılık hacminin artmasını sağlayacağını ifade etti . Kasımbek, protokolün onaylanmasının açık denizde seyreden Kazakistan gemilerinin güvenliğinin hukuki garantilerini güçlendireceğini de hatırlatmalarda bulundu. Meclis, Deniz Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesi Sözleşmesi Protokolünü ilk oturumda onayladı.

Yorumlar