Son Dakika

Kırgız Cumhurbaşkanı Ceenbekov Özbekistan’da

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, resmi ziyaret kapsamında geldiği Taşkent’te Özbek mevkidaşı Şavkat Mirziyoyev ile bir araya geldi.

Kırgız Cumhurbaşkanı Ceenbekov Özbekistan’da

İki ülke cumhurbaşkanlarının baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında gençler politikası, sendikalar, bilim-teknik, gümrük, mali-ekonomik ve acil durumlarda işbirliğini öngören anlaşma ve protokoller ile 2018-2021 yıllarında ticari-ekonomik, bilim-teknik ve insani alanlarda işbirliğine ilişkin hükümetlerarası işbirliği programı imzalandı.

ORTAK BİLDİRİ İMZALANDI

İki cumhurbaşkanının düzenlediği ortak basın toplantısında Mirziyoyev, iki ülke cumhurbaşkanlarının bu yıl üçüncü kez bir araya geldiğini, bu görüşmelerde çok önemli meselelerin çözüme kavuştuğu vurgulandı.

Mirziyoyev, Ceenbekov’un cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk resmi ziyaretlerinden birini Özbekistan’a yaptığına dikkati çekerek, “Bizlerin şanlı ortak geçmişimiz var ve büyük ortak geleceğimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Mirziyoyev, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin bu yıl ilk defa 250 milyon dolara ulaştığını, her iki tarafın da aralarındaki yıllık dış ticaret hacmini 500 milyon dolara çıkarmayı amaçladığını belirterek, bunun için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

SINIR KAPILARI AÇILDI

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, iki ülke arasında son dönemde çok önemli sorunların çözüldüğünü, bazı sınır kapılarının uzun bir aradan sonra ilk defa karşılıklı olarak açıldığını dile getirerek, “Gün gelir, iki ülke arasında sınırlar da olmaz. Bizler bir gün buna geleceğiz. Çünkü, bizler dili, dini ve kökleri bir halklarız” mesajı verdi.

İki ülke arasındaki hava yolu seferleri ve demiryolu taşımacılığının artırılması, otobüs seferlerinin ise başlatılması konusunda mutabık kaldıklarını vurgulayan Mirziyoyev, Çin-Kırgızistan-Özbekistan Demiryolu’nun inşa edilmesinin bu ülkelerin yanı sıra bölge ülkeleri için faydalı olacağını, bu projenin hayata geçirilmesi sonucunda Orta Asya’nın ulaşım ve taşımacılık alanındaki potansiyelinin daha da artacağını belirtti.

Yorumlar