Son Dakika

Kırgızistan’da ihracat yüzde 25 büyüdü

Son yıllarda ekonomik olarak hızla gelişen Kırgızistan’da geçtiğimiz sene içinde ihracatta yüzde 25,7 büyüme sağlandı.

Kırgızistan’da ihracat yüzde 25 büyüdü

Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkeleri ile karşılıklı ticaret hacmi, 2017 yılının 11 ayında 2 milyon doları aştı ve bu 2016 yılıyla kıyasla % 14,3’lük artışla gerçekleştiği bildirildi.

İHRACATTA REKORA KOŞUYOR

Ulusal İstatistik Komitesi’nin yaptığı açıklamada, malların ihracatının %25.7, ithalat ise yüzde 11.2 arttığı belirtildi. Komite Başkanı Akılbek Sultanov’un verdiği bilgiye göre, ülkenin AEB üye ülkeleri ile karşılıklı ticaretinin en büyük payı Rusya (%59.4) ve Kazakistan (%36.6) aldı.

Sultanov ekonomide son gelişmeleri değerlendirerek, “Rusya’ya mal ihracatında örme konfeksiyon, kuru meyve, tereyağı, soğan ve sarımsak ihracatı arttı. Aynı zamanda, bakliyat sebzeleri ve akkor lamba ihracatı da geriledi” ifadeleri kullandı.

Ulusal İstatistik Komitesi Başkanı, Rusya’dan ithal edilen malların ithalatında kümes hayvanları eti ve yan ürün ithalatı, araç lastikleri, un pastası, çikolata ve diğer gıda ürünlerinin arttığını, boru ve profillerin, boya ve vernikler ile ilaçların ithalatı azaldığını söyledi.

RUSYA’YA İHRACAT ARTTI

Komite Başkanı Sultanov, “Kazakistan’a mal ihracında örme konfeksiyon, parlatılmış cam, kıymetli maden cevheri ve konsantreleri ihracatı arttı. Aynı zamanda, plastik ambalaj ve kurutulmuş meyvelerin ihracatında bir düşüş oldu.” vurgusunu yaptı.

Kazakistan’dan ithal edilen malların ithalatında makarna ve un ürünleri, pirinç, ayçiçek yağı, haddelenmiş çelik, sert kömür ve margarin miktarları arttığı, kozmetik ürünlerinin ve tellerin ithalatında ise azalma oldu.

Yorumlar