Son Dakika

Kırım’da insan kaçırma sistematik hale geldi

Rus işgali sırasın kaybolan Kırım Türkleri için her ay eylem yapan Kırımlılar, 2016 yılında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan kaçırma olaylarınun sistematik hale geldiğini bildirdi.

Kırım’da insan kaçırma sistematik hale geldi

Onlarca eylemci Rusya Federasyonu’nun Kiev Büyükelçiliği önünde toplanarak Kırım’ın Rus işgali altında bulunduğu sırada kaybolan Kırımlıların aileleri için destek eylemi düzenledi. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2016 yılında insan kaçırma olaylarını konu alan eyleme katılanlar Rus yönetiminin suçluluğunu göstermeye çalıştı. Eylemciler, her ay düzenlenen Ervin İbragimov ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kaçırılan ve yargılananlar için destek eylemlerinin sonuçlarını da sundu. 6 ay içinde ilgili konu ile ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Rusya ve Ukrayna Başsavcılıkları, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’na ve BM Zorla ve İrade Dışı Kaybolmalar Çalışma Grubuna resmi mektupların gönderildiği bildirildi.

Eylemler sonuç getiriyor

KrımSOS teşkilatı eş kurucularından ve koordinatörü Tamila Taşeva, “Rusya’ya ilgili belgeleri ileten BM Zorla ve İrade Dışı Kaybolmalar Çalışma Grubu’ndan cevap gelmesine seviniyoruz. Bu olağanüstü bir durum, çünkü onlar bu tür prosedürleri çok sık yapmıyor. Ervin İbragimov ile ilgili belgelerin dışında Kırım’da insan kaçırma olaylarıyla ilgili tüm belgeleri ilettiler ve onları, BM Zorla ve İrade Dışı Kaybolmalar Çalışma Grubu’nun 2017 yılının Şubat ayında Seul’da yapılacak 111. toplantısında ele alacaklarını söylediler. Bunun dışında Rusya Federasyonu’ndan da belirli cevaplar geldi. Tabii ki bunların çoğu resmi cevaplar. Ama aralarında ilgi çekecek bir cevap var: Rusya Savcılığı’nın bizim başvurumuzu, Ervin İbragimov’un kaçırılmasının etkili şekilde incelenmesi talebinde bulunarak Kırım Savcılığı’na gönderdiği bildirildi” diye anlattı.

Müslümanlara terörist yaftası yapıştırılıyor

2016 yılında Kırım’da insan kaçırma olaylarının sistematik nitelik taşımaya başladığını ifade eden Taşeva, “Rusya insanları belirli nedenlere göre takip etmeye devam ediyor, örneğin Hizb-ut Tahrir davası, Kırımlı Müslümanların davası. Müslüman olan Kırım sakinlerine terörist yahut aşırıcı yaftasının yapıştırıldığını görüyoruz. Ne yazık ki Rusya Federasyonu’nun daha 2014 yılında harekete geçirdiği baskı makinesi hız kazanıyor ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasaklanması ile ilgili davanın 2017 yılında daha fazla hız kazanacağından korkuyoruz, çünkü ilgili karara göre herhangi bir Kırım Tatarı bu bahaneyle suçlanabilir” diyerek konuşmasına devam etti.

Her ay eylem yapıyorlar

Eylemciler, Kırım’da ve Rusya’da yasa dışı olarak yargılanan kişileri unutmama çağrısı yaparak söz konusu kişilerin dünyayla bağlantısının kesildiğini ve yurttaşlarının kendilerini desteklediğini, Ukrayna için fedakârlıklarının boşuna olmadığını bilmelerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Eylem organizatörleri, 2017 yılında “Ervin İbragimov Nerede?”, kaçırılanların bulunması ve tutuklananların serbest bırakılmasına yönelik diğer etkinliklerin, KrımSOS teşkilatı tarafından düzenlenen Find & Free enformasyon kampanyasının himayesi altında düzenleneceğini açıkladı. Kırım’da 2016 yılının Mayıs ayında kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov için düzenlenen “Ervin İbragimov Nerede?” destek eylemi, 25 Temmuz tarihinden itibaren her ay düzenleniyor. Rusya’nın Kiev Büyükelçiliği önünde düzenlenen eyleme, sivil toplum aktivistleri, Kırım Tatarları ve kayıtsız kalmayan Ukraynalılar katılıyor. Eylemciler, Rusya’dan Kırım’da kaçırılan insanların bulunması ve yasadışı olarak tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Yorumlar