Son Dakika

Latin Alfabesi için yol haritası belirlendi

Kazakistan’ın Latin Alfabesi’ne geçmesi konusunun ele alındığı ve kabine üyeleri, bilim adamları ve dilbilimciler katıldığı Meclis oturumunda Latin Alfabesi’ne geçiş sürecinde uyulması gereken standartlar kabul edildi.

Latin Alfabesi için yol haritası belirlendi

Kiril Alfabesinden Latin alfabesine geçmeye hazırlanan Kazakistan’da yeni alfabe yasa tasarısı, Meclis’e sunuldu.

Kazakistan’ın Latin Alfabesi’ne geçmesi konusunun ele alındığı Meclis oturumuna, kabine üyeleri, bilim adamları ve dilbilimciler katıldı. Oturumun açılış konuşmasını yapan Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, milli bilinç, manevi değerler ve ekonomik kalkınma yolunun, yeni Kazak dili alfabesinin oluşturulmasıyla başlayacağını belirtti.

Nigmatulin, yeni Kazak Alfabesi’nin, ülkesini dünya ile birleştiren önemli faktör olacağını vurgulayarak, “Latin Alfabesi’ne geçmemiz, torunlarımızın İngilizce ve internet dillerini öğrenmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Latin alfabesinin, Kazak dilinin modernleşmesine katkı sağlayacağını dile getiren Nigmatulin, “Eleştirenler de var. Ancak her Kazakistan vatandaşı Latin harflerine geçmenin dünya uygarlığına ulaşmanın tek yolu olduğunu anlamalı.” diye konuştu. Meclis Başkanı ayrıca, Latince’ye geçişin Kazak dili ile ilgili bir süreç olduğunun altını çizerek geçiş sürecinin Rusçaya etklemeyeceğini kaydetti ve Kazakistan’ın 3 dilli eğitim programından vazgeçmeyeceğini de vurguladı. Meclis oturumu sonucunda Latin alfabesine geçiş ile geliştirilen standarda ilgili öneriler kabul edildi. Latin Alfabesi ile ilgili tek standardın getirilmesi konusu bu yılki Meclis oturumlarında genişçe ele alınacak. Yeni alfabenin bu yılsonuna kadar kabul edileceği bekleniyor.

Öğretici uygulamalar geliştirilecek

Oturumda Dilleri Geliştirme Koordinasyon ve Metedolojik Merkezi’nin hazırladığı 2 alfabe versiyonu ile Baytursınov Dil Bilimleri Enstitüsü’nün tasarladığı 1 versiyon olmak üzere toplam 3 yeni Latin Alfabesi versiyonu sunuldu. Latin Alfabesini öğrenmeye yardımcı olacak mobil uygulamalar ve bir takım özel programların oluşturulacak. Kiril Alfabesi’nden Latin Alfabesi’ne geçmeye hazırlanan Kazakistan, 2018’den itibaren okullarda ders kitaplarının Latin Alfabesi’nde basılmasını hedefliyor.

Yorumlar