Son Dakika

Mirziyayev yüksek dereceli 50 bürokratı kovdu

Özbekistan’da Maliye Bakanı Cemşid Kuçkarov, bakanlığında görev yapan 50 yüksek dereceli bürokratı tasfiye etti. Kuçkarov’un aldığı tasfiye kararının arkasında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’in emri olduğu ortaya çıktı.

Mirziyayev yüksek dereceli 50 bürokratı kovdu

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyayev geçtiğimiz günlerdeki 4 saatlik nutku sonrasında Maliye Bakanı Kuçkarov’a “etrafındaki herkesi kov, yerlerine daha genç ve Özbekistan’ı ve halkını seven insanlar getir” talimatı verdiği ileri sürüldü. Bu talimat üzerine Bakan Kuçkarov’un bu tasfiyelere mecbur kaldığı belirtiliyor.

BÜROKRATİK OLİGARŞİ

Cumhurbaşkanı Mirziyayev’in, kamudaki birçok alanda İslam Kerimov döneminin tutucu ve oligarklaşan memur tipini tasfiye etmek istediği biliniyor. Özellikle 4 saatlik nutku sırasında Milli Güvenlik Servisi ile ilgili yaptığı çıkış bu noktada ne kadar ileri gitmeyi düşündüğünün de göstergesi oldu. Konuşmasında “Halklar hükümetlere değil, hükümetler halka hizmet eder.” sözünü sık sık dile getiren Mirziyayev’in, kamu alanında bir zihniyet değişimi gerekliliğine vurgu yapmıştı.

TASFİYELER DEVAM EDECEK

Hükümetin halka hizmet noktasında elini kolunu bağlayan bürokrasiyi ortadan kaldırmak için harekete geçen Maliye Bakanlığı’nın yaptığı tasfiyenin arkasının gelmesi bekleniyor. Özellikle Özgür Avrupa Radyosu’na (RFE) bilgi veren kimliklerini saklı tutan birkaç Maliye Bakanlığı görevlisi ise herkesin endişe içerisinde olduğunu ve bu tasfiye sürecinin devam edeceğini öne sürdü.

Yorumlar