Son Dakika

New York Times: 500 bin Uygur Türkü gözaltında

New York Times’ın haberine göre Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar’ın yaklaşık 500 bini gözaltında tutuluyor.

New York Times: 500 bin Uygur Türkü gözaltında

New York Times gazetesi, Doğu Türkistan’da 500 bin Müslüman Uygur Türkü’nün gözaltında olduğunu bildirdi. Çin işgali altındaki Doğu Türkistan için, Çin’e bağlı Uygur Özerk Bölgesi” olarak tanımlayan gazetede James Millward imzasıyla yayımlanan haberde, son dönemlerde yaşanan uygulamalar çarpıcı bir şekilde anlatılıyor. Kırım Haber Ajansı’nın aktardığı yazının başında her 100 metrede bir polis denetimine uğramanın, her sokak lambasında yüz tanıyabilen hareketleri inceleyebilen kameraların bulunmasının, polislerin istedikleri zaman telefonları incelemesinin, göz lensi taramasının yapılmasının nasıl olabileceğini hayal etmesini okurlarına yöneltiyor. Ayrıca her bankada ve hatta süpermarketlerde polis tarafından kimlik kartlarının tarandığını insanların arandığını vurguluyor.

“Potansiyel suçlu!”

Millward ayrıca Doğu Türkistan’da herkese uygulanan bir “potansiyel suçlu” formundan da bahsediyor. Yazıya göre doldurmanın zorunlu olduğu bu formda kişilere Uygur ve Müslüman olup olmadığı, pasaportu olup olmadığı, dış ülkelerde akrabalarının bulunup bulunmaması gibi sorular yöneltiliyor. Kişinin dini ibadetler veya tutuklu, sabıkalı bir yakınının olması sorgulanma gerekçes oluyor. Millward’un aktardığına göre bu niteliklerden birçoğuna sahip olanlar “tehlikeli” olarak adlandırılıyor.

“Bilim kurgu distopyası mı? Hayır!”

“Tehlikeli” damgasının kişinin üzerine bir kez yapıştığında önüne birçok engel çıktığını belirtiyor Millward. Bu engeller ise alışveriş merkezlerine, otellere, müzelere girememek, belirli mahallelere sokulmamak, yolculuk için bilet alamamak ve iş başvurusunda bulunamamak gibi hayatın her alanına yayılmış uygulamalardan oluştuğunu ifade ediyor. Millward “tehlikeli” adlandırılan kişilerin “eğitim kampı” adı altında toplama kamplarına gönderildiğini de belirterek bu engellerin en kötü seçenek olmadığını vurguluyor. Tüm bunları anlattıktan sonra gazeteci şu ifadelere yer veriyor: “Bilim kurgu distopyası mı? Hayır. Eğer bir Uygur iseniz bu sizin yaşamınız.”

Yorumlar