Son Dakika

“Orta Asya’nın güvenliği Bişkek-Taşkent’in elindedir”

Mirziyoyev’in Bişkek ziyaretinde imzalanan “Devlet Sınır Anlaşması”nın bölgenin güvenliğini teminat altına aldığını vurgulayan Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Tokon Mamıtov, bölge güvenliğinin iki ülke arasındaki işbirliğine bağlı olduğunu söyledi.

“Orta Asya’nın güvenliği Bişkek-Taşkent’in elindedir”

Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Tokon Mamıtov, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e 5-6 Eylül tarihinde yaptığı resmi ziyaretini tarihi ziyaret olarak niteledi. Halklar Asamblesi Başkanı Mamıtov, Kırgızistan ile Özbekistan ilişkilerinde yeni dönemi simgeleyen “Devlet Sınır Anlaşması”nın Orta Asya’nın gelişmesi ve güvenliği açısından önemini değerlendirdi. Mamıtov, İslam Kerimov’un 2 Eylül 2016’da vefatının ardından aynı yılın aralık ayı başında Özbekistan’ın Semerkant kentinde ve daha sonra Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi çerçevesinde Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Kırgız ve Özbek liderlerin görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki sınır sonunun çözümüne hız verildiğini hatırlattı.

Mirziyoyev’in ziyareti tarihi!

Mamıtov, iki ülke sınır sorununun çözümünü amaçlayan ve 5 Eylül’de Bişkek’te imzalanan “Devlet Sınır Anlaşması”nın “tarihi ve stratejik” önem taşıyan bir anlaşma olduğuna dikkati çekerek, “Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev’in Bişkek ziyareti tarihidir” dedi. İki ülke bağımsızlıklarını ilan etmesinden beri beklenen anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından bölgedeki ekonomik, mali, ulaşım ve iki ülke vatandaşların karşılıklı ziyaretleriyle ilgili sorunların çözüme kavuştuğunu dile getiren Mamıtov, önceki gün Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki sınır kapılarında 7 yıldır vatandaşları mağdur eden “davet mektubu” uygulamasının kaldırılmasını örnek gösterdi.

Kırgız ve Özbekler’in “mescidi, pazarı ve mezarı” bir

Mamıtov, iki kardeş olan Kırgız ve Özbeklerin “mescidi, pazarı ve mezarı”nın bir olduğunu belirterek, “Kırgızistan’da 700 bin civarında Özbek yaşıyor. Özbekistan’da 250 binden fazla Kırgız yaşıyor. Bunu asla unutmamalıyız” diye konuştu. İki ülke liderlerinin, tartışmalı sınır bölgeleriyle ilgili sorunu çözmeyi öngören anlaşma üzerinde uzlaşmaması durumunda tarihinin kendilerini affetmeyebileceği görüşünü ifade etti.

DAEŞ bölgeyi istikrarsızlaştırmak isteyebilir

Uzun yıllar devletin milli istihbarat ve güvenlik alanlarında en üst düzey görevlerde bulunan Mamıtov, Mirziyoyev’in Bişkek ziyaretinde imzalanan “Devlet Sınır Anlaşması”nın bölgenin güvenliğini teminat altına aldığını vurguladı. Mamıtov, Suriye ve Irak’taki terör örgütü DAEŞ militanlarının kuzey sınırlarına sıkıştırıldığına ve bunların belirli kısmının doğal olarak Afganistan’a yöneldiğine ve bu ülkenin sınırı olan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’a yakın noktalarında birikmeye başladığına dikkati çekerek, “DAEŞ militanları Orta Asya’da askeri ve siyasi ortamı istikrarsızlaştırmak isteyebilir. Bu anlamda, Orta Asya’nın güvenliği Bişkek ve Taşkent’in elindedir. Bişkek ile Taşkent anlaşırsa diğer komşu ülkeler de terörle ve aşırılıkla mücadelede bizlere destek olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar