Son Dakika

Özbekistan ile Türkiye arasında ilişkiler gelişiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in karşılıklı ziyaretleriyle her alanda ivme kazanan iki ülke ilişkileri yükselmeye devam ediyor.

Özbekistan ile Türkiye arasında ilişkiler gelişiyor

Türkiye'nin 31 Ağustos 1991'de bağımsızlığını ilan eden Özbekistan’ı tanıyan ilk ülke olduğu halde iki ülke arasında ilişkilerinde 27 yıl boyunca inişli çıkışlı dönemler yaşandığını görüldü. İki ülke arasındaki ilişkiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İslam Kerimov'un vefatının ardından cumhurbaşkanı seçilen Şavkat Mirziyoyev ile 2016'da Semerkant'ta yaptığı görüşmeyle yeni bir döneme grimişti.

İKİ ÜLKE ARASINDA 26 ANLAŞMA İMZALANDI

Mirziyoyev ise 21 yıldan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Özbekistan Cumhurbaşkanı olmuştu. Geçtiğimiz sene Ekim ayında, Mirziyoyev'in tarihi olarak nitelendirilen ziyareti kapsamında iki ülke arasında havacılık, ulaştırma, yatırımların geliştirilmesi, diplomasi, eğitim, askeri, sağlık, kültür, ticaret, bankacılık alanlarında 26 anlaşma imzalandı.

TİCARET HACMİ 1 MİLYAR 242 MİLYONA ULAŞTI

Türkiye yüzde 5,9'luk payla Özbekistan'ın toplam dış ticaretinde hacmini en çok artıran ülke oldu.
Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi, 2016'da 1 milyar 242 milyon dolara ulaştığını belirtilmişti. Özbekistan’ın, 10 Şubat itibarıyla Türk vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti getirmişti. İki ülke arasındaki yeni döneminde Özbekistan'a gelen Türk iş adamların sayısı önemli oranda yükselirken hayata geçirilecek yeni ortak projelerin de artması öngörülüyor.

Yorumlar