Son Dakika

Özbekistan Rusya ile nükleer işbirliği yaptı

Özbekistan ile Rusya arasında "Barışçıl amaçlar için nükleer enerjisinin kullanımı alanında işbirliği" anlaşması imzalandı. Ancak bu anlaşmanın barışçıl amaçlara ne denli hizmet edeceği bilinmiyor.

Özbekistan Rusya ile nükleer işbirliği yaptı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketinden (Rosatom) yapılan açıklamaya göre, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, temaslarda bulunmak üzere geldiği Taşkent’te, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Nadir Atacanov ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rusya ve Özbekistan hükümetleri arasında “Barışçıl amaçlar için nükleer enerjisinin kullanımı alanında işbirliği” anlaşması imzalandı.

NÜKLEER SANTRAL KURULACAK

Görüşmeye ilişkin basına açıklama yapan Likhachev, Özbekistan tarafına yeni nesil nükleer enerji santrali inşa etme konusunda öneride bulunduklarını, bu konuda Rusya’nın önemli bir birikim ve tecrübeye sahip olduğunu belirtti. Likhachev, nükleer santral inşaatının Özbekistan’ın enerji alanındaki potansiyelini pekiştireceğini, imzalanan anlaşmanın bir çerçeve anlaşması olmakla nükleer enerji alanında işbirliği için yasal altyapıyı oluşturduğunu belirtti.

BİR ÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ

Taraflar arasındaki işbirliğinin, ülkede nükleer enerji sektörü için uzman eğitimini de kapsadığını ifade eden Likhachev, bu çerçevede gelecek sene 15 Özbek uzmanı Rusya’da eğitmek istediklerini dile getirdi. İki ülke arasında imzalanan anlaşma, Özbekistan’daki uranyum yataklarının işletilmesi, ülkede nükleer enerji santralinin inşası da dahil olmak üzere birçok alanda işbirliğini öngörüyor. Anlaşma ayrıca, bilimsel araştırma reaktörlerinin yapımı, nükleer santral için personel ve uzman eğitimi, uranyum atıklarının imha edilmesi ve radyoizotopların bilimsel amaçlar için üretimi ve sanayide kullanımı alanlarındaki işbirliğini de içeriyor.

Yorumlar