Son Dakika

“Özbekistan’ın GSYH’si yüzde 6 artacak”

IMF raporunda, Özbekistan’ın GSYH’sinin, bu yıl ve gelecek yıl yüzde 6 artmasının beklendiği bildirildi.

“Özbekistan’ın GSYH’si yüzde 6 artacak”

Uluslararası Para Fonu (IMF), Özbekistan’ın GSYH’sinin 2017 ve 2018 yıllarında yüzde 6 büyüyeceği öngörüsünde bulundu. IMF’nin yenilenmiş World Economic Outlook Raporunda, daha önce Özbekistan’ın kalkınmasına ilişkin istatistik öngörülerini değiştirmedi. IMF raporunda, Özbekistan’ın GSYH’sinin, bu yıl ve gelecek yıl yüzde 6 artmasının beklendiği kaydedildi.

Özbekistan’daki yıllık enflasyonun, bu yıl yüzde 13, gelecek yıl ise 12,7 şeklinde gerçekleşeceği öngörüsüne yer verilen raporda, enflasyondaki bu artışın, döviz sektöründeki reformlardan dolayı ulusal paranın değer kaybetmesine bağlı olduğuna vurgu yapıldı.

Özbekistan hükümeti, GSYH’nin bu yıl yüzde 7,8 artmasını öngörürken, yıllık enflasyonun ise yüzde 11-12 olarak gerçekleşmesini tahmin ediyor.

Mirziyoyev Putin ile görüştü

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları Konseyi toplantısına katılmak için gittiği Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında Mirziyoyev, son bir yılda iki ülke arasındaki ilişkilerin belirgin ölçüde geliştiğini, tüm mutabakatların hayata geçirilmekte olduğunu söyledi.

Mirziyoyev, bugün artık tarım ve tekstil alanındaki iş birliğinin de giderek geliştiğini, askeri-teknik alanda da belirli ilerlemenin görüldüğünü ifade etti.

Dış ticaret hacmi %20 arttı

Rusya Devlet Başkanı Putin de iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin yılın ilk 8 ayında yüzde 20 arttığını, bu çerçevede tarım sektöründe belirgin artışın görüldüğünü bildirdi. Putin, Rusya’nın Özbekistan ile tarım ürünleri, sanayi üretimi ve diğer alanlardaki iş birliğini geliştirmek istediğini belirtti. Görüşmede, sanayi sektöründeki iş birliğinin giderek geliştiği, iş adamları arasındaki ilişkilerin arttığı ve iki ülke halkları arasındaki kültürel-insani ilişkilerin pekiştiği dile getirildi.

Yorumlar