Son Dakika

Özbekler ortalama 166 dolar maaş alıyor

Özbekistan’da ortalama aylık gelirin yaklaşık 166 ABD doları olduğu açıklandı.

Özbekler ortalama 166 dolar maaş alıyor

Özbekistan Devlet İstatistik Komitesi Başkanı Bahodir Begalov’a göre, bu yılın Eylül ayı itibariyle ülkedeki ortalama aylık gelir 1 milyon 346 Özbek Somu (yaklaşık 166 ABD doları) oldu. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,3 oranında artış anlamına geliyor. Bahodir Begalov ülke ekonomisi ile ilgili başka rakamları de açıkladı. Begalov, bu yılın Eylül ayı itibari ile 1,3 milyon Özbek vatandaşının yabancı ülkelerde çalıştığını söyledi.

En büyük nüfus Semerkand’da

Günümüzde Semerkand Özbekistan’ın en büyük nüfusunu barındıran bölgesi olarak görülüyor. Bu ilde şu anda 3,7 milyon insan yaşıyor. Fergana ilinde 3,6 milyon, Kashkadarya ilinde ise 3,1 milyon kişi yaşıyor.

Özbekistan’da 3045 ortak girişim ve 2386 yabancı sermayeli şirket olmak üzere toplam 5421 şirket var. Ülkede Rusya, Çin, Kazakistan, Güney Kore ve Türkiye ana yatırımcılar konumunda.

İhracat geliri enerji kaynaklarından

Özbekistan’ın ihracatının yüzde 14,3’ü enerji kaynakları, yüzde 6,3’ü demir ve demir dışı metalurji, yüzde 6,5’i kimyasal ürünler, yüzde 6,5’i gıda ve meyve ve sebze ürünleri. Yüzde 3,4 pamuk, yüzde 2,6 makine ve teçhizat olduğu açıklandı.

Yorumlar