Son Dakika

Putin’e kafa tutan kadın Gamzatova

Rusya’nın en büyük Müslüman medya holdingi ‘Muslim.ru’nun başında bulunan 46 yaşındaki Ayna Gamzetova, Mart 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacağını resmen açıkladı. Yüzlerce Gamzetova taraftarı Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de toplanıp bu haberi kutladı.

Putin’e kafa tutan kadın Gamzatova

46 yaşındaki Dağıstanlı Müslüman Aina Gamzatova, Mart ayındaki seçimlerde Putin’e rakip olacağını açıkladı. Gamzatova ülkede müslüman kimliğiyle büyük bir rol oynuyor ve tasavvuf geleneğinden geliyor. Rusya’nın en büyük Müslüman medyası Muslim.ru sitesinin başında. Gamzatova’nın ülkedeki 20 milyon Müslümanı temsilen seçimlerde aday olması bölge Müslümanları tarafından sevinçle karşılandı.

CESARETİYLE BİLİNİYOR

Gamzetova, aldığı onca ölüm tehdidine rağmen kitaplarında ve konuşmalarında bu ‘vahhabi’ savaşçılara “düzenbaz” ve “kana susamış” demekten çekinmedi. Kendisinin cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklaması Rusya müslümanları arasında ilk gündem maddesi haline geldi. Bir çok insan, seçimin neticesi ne olursa olsun, onun yürüteceği seçim kampanyasının Rusya’daki müslüman kadınların itibarını güçlendireceği ve de Dağıstan’ın sosyo-ekonomik problemlerine dikkat çekebileceği fikrinde.

GAMZATOVA KİMDİR?

Gamzetova’nın eşi Ahmed Abdulayev, son yıllarda şiddetli çatışmaların yaşandığı diken üstündeki Özerk Dağıstan Cumhuriyeti’nin müftüsü. Gamzetova, Şazeliyye tarikatına intisap etmiş birisi. Tarikatın mürşidi Said Efendi Çirkavi 2012 yılında bir kadın intihar bombacısının saldırısında ölmüştü. Gamzetova’nın ilk eşi Said Muhammed Ebubekirov ise 1998 yılında, arabasına konulan bir bombayla suikasta kurban gitmişti. Katilleri hiçbir zaman bulunamadı. Ancak Ebubebirov sağlığında alenen vahhabileri eleştiren bir isimdi. Gamzetova’nın kendisi de mücadele etmek istediği savaşçılara sıklıkla ‘vahhabi’ şeklinde hitap ediyor.

Yorumlar