Son Dakika

Rus işgalcilerin Kırım kurbanları

Rus işgali altındaki Kırım’da 2017 yılı, işgalcilerin artarak devam eden baskıları sonucu siyasi tutukluların listesine 15’i Kırım Tatarı olmak üzere 16 kişi daha eklendi.

Rus işgalcilerin Kırım kurbanları

Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Üyesi Eskender Bariyev, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden bu yana toplam 61 kişinin siyasi tutukladı ve bunlardan 38’inin Kırım Tatarları olduğunu belirtti.

GEÇEN YIL 4 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Bariyev, geçen sene aralarında işgalci güçlerin düzenlediği baskın sonucu 4 kişinin işgalci yönetimin kurbanı olduğunu belirterek, “İşgalci güçlerin eylemlerinin sistematik yapısını görüyoruz. Aramalar düzenliyor, sorguya çağırıyor ve tutukluyorlar. Bütün bunlar, Rusya Federasyonu’nun aktif eylemlerden korktuğunu ve insanları korkutmaya çalıştığını gösteriyor” dedi.

İnsan hakları savunucuları, Kırım’daki işgalci güçler 248’i Kırım Tatarı olmak üzere toplam 286 kişinin gözaltına alındığını, 61’i Kırım Tatarlarının evi olmak üzere 62 arama yapıldığını, 340 kişinin sorgulandığını ve bunlardan 286’sının Kırım Tatarı olduğunu ve hepsi Kırım Tatarı olmak üzere 42 kişinin tutuklandığını bildirdi.

BAŞÖRTÜSÜ YASAKLANDI

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalcilerin kurduğu sözde Kırım Federal Üniversitesi'ne bağlı Vernadskiy Tavriya Akademisi yönetimi, 2018 yılının ilk günlerinde bir belge yayınlayarak öğrencilerin başörtüsü ile derslere girmesini yasakladı.

Öğrencilerin kıyafetlerinin sosyal, milli veya dini farklılık belirtileri taşımaması gerektiği belirtilen “belgede”, “Öğrencilerin kıyafeti, mevsimsel olup ahlak ve iş etiket normlarına uygun herhangi bir sosyal, milli, dini veya diğer ayrım işaretleri taşımamalıdır” belirtildi.

Yorumlar