Son Dakika

Şi ve Mirziyoyev mektuplaşıyorlar

Çin Devlet Başkanı Şi, Özbekistan ve Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıl dönümü münasebetiyle Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e mektup yolladı. Şi mektubunda, Özbekistan ile Çin’in yakın dost ve müttefik ülkeler olduğunun altını çizdi.

Şi ve Mirziyoyev mektuplaşıyorlar

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesinin Özbekistan ile ilişkilerinin geliştirilmesine özel önem verdiğini belirtti. Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şi, Özbekistan ve Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıl dönümü münasebetiyle Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e mektup yolladı. Şi mektubunda, Özbekistan ile Çin’in yakın dost ve müttefik ülkeler olduğunun altını çizerek, diplomatik ilişkilerin kurulduğu 25 yıl öncesinden bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli ve istikrarlı olarak geliştiğini belirtti.

“Stratejik ortaklık” vurgusu

Şi Cinping, ülkesinin, Özbekistan’ın kendine özgü gelişme yolunu, devlet bağımsızlığını, egemenlik ve güvenliğini pekiştirmesini, sosyo-ekonomik ilerlemenin teşvik edilmesini ve dış ilişkilerinin artırılmasına yönelik çabalarını desteklemeye devam edeceğini kaydetti. Çin Devlet Başkanı mesajında, “Çin-Özbekistan ilişkilerinin 25. yıl dönümü dolayısıyla iki ülke halklarının refahının arttırılması yolunda karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilmesi, Çin ve Özbekistan’ın her yönüyle stratejik ortaklığının sürekli olarak geliştirilmesi yolunda iş birliğine hazırım” ifadelerini kullandı. Mirziyoyev de, Şi Cinping’e cevaben gönderdiği mektupta, iki ülke arasındaki ilişkilerin birkaç yüzyıllık tarihe dayandığına işaret ederek sürekli büyüyen ve dünyada büyük etkinliğe sahip olan Çin’in, Özbekistan’ın yakın ve güvenilir ortağı olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin sağlam geleneksel dostluk, karşılıklı anlayış ve saygıya dayalı olarak ilerlediğini vurgulayan Mirziyoyev, ülkesinin Çin’in dış siyasetini, tek Çin politikasını, terör, aşırıcılık ve ayrımcılığa karşı mücadelesini her zaman destekleyeceğini belirtti. Özbekistan’daki en önemli ekonomik projelerin, Çin tarafından sürekli olarak desteklenmesini takdirle karşıladıklarını kaydeden Mirziyoyev, Çin’in destek ve katılımıyla ülkede sanayi, enerji, ulaşım, telekomünikasyon, tarım ve diğer alanlarda geniş kapsamlı teknolojik yatırım projelerinin yapıldığını bildirdi. Ayrıca Mirziyoyev, yakın gelecekte yapılacak üst düzeyli ikili görüşmelerin, Özbekistan-Çin ilişkilerinin her yönüyle gelişmesini daha da hızlandıracağını belirterek iş birliğinin tüm alanlarındaki diyaloğun sürdürülmesi için iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.

TİKA’dan Özbekistan’a tıbbi donanım desteği

Öte yandan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Özbekistan’ın Harezm vilayetinde bulunan Onkoloji Dispanseri ve Cumhuriyet İhtisaslaştırılmış Üroloji Merkezi Harezm Bölümü’ne tıbbi donanım desteğinde bulundu. TİKA’dan yapılan yazılı açıklamada, proje kapsamında, TİKA ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde Özbekistan’da görevlendirilen Ankara Numune Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Yılmaz Aslan’ın söz konusu hastanelere temin edilen tüm cihazların kontrolünü yaptığı belirtildi. Üroloji Merkezinde görev yapan Uzman Doktor Alisher Boboyev, hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için ihtiyaç duydukları tüm malzemelerin TİKA tarafından sağlandığını ifade etti. Boboyev, ekipmanları Türkiye ve Türk halkından bir armağan olarak gördüklerini, bundan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Bir yılda Üroloji Merkezi’nde 2 bin 500 ve Onkoloji Dispanseri’nde 4 bin 500 hasta tedavi görüyor.

Yorumlar