Son Dakika

Türkiye’de okuyan Özbekistanlı öğrenciler birliği kuruldu

Türkiye Cumhuriyeti’nde lisans ve lisansüstü aşamalarında eğitim alan Özbekistanlı öğrenciler İstanbul’da Üsküdar Gençlik Merkezi’nde bir araya geldi.

Türkiye’de okuyan Özbekistanlı öğrenciler birliği kuruldu

Saidbek Boltabayev/Özel Haber

Özbekistanlı öğrenciler buluşmasına yüze yakın öğrencinin yanı sıra Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun yetkilileri, Türkiye’de bulunan üniversitelerde faaliyet gösteren Özbekistanlı öğretim üyeleri katılım gösterdi.

ÖĞRENCİLER BİRLİĞİ İKİ ÜLKENİN İLİŞKİLERİNDE BİR KÖPRÜ

Öğrenci buluşması, geçtiğimiz hafta 18 Ocak tarihinde Kazakistan’ın Aktöbe vilayetinde meydana gelen faciada hayatını kaybedenlerin anılması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Özbekistan ve Türkiye milli marşlarının okuduktan hemen ardından Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun yetkilileri programın resmi açılışını yaparak öğrenciler tarafından kurulması planlanan Özbekistanlı Öğrenciler Birliğine her konuda tam destek vereceklerini, birliğin Türkiye ve Özbekistan ilişkilerinde önemli köprü olacağını vurguladı.

ÖZBEKİSTANLI ÖĞRENCİLER BİRLİĞİ KURULDU

Türkiye’deki Özbek temsilcilerinin de katıldığı bu buluşmada, Özbek pilavı, samsa böreği gibi ülke mutfağının lezzetleri eşliğinde Özbekistanlı Öğrenciler Birliğinin kurulup kurulmaması yönünde oylama yapıldı.

Oylama sonucunda birliğin kurulması kararına varıldı. Her ilde temsilcisi belirlenen birliğin merkezi İstanbul olacağı belirtildi.

Özbekistanlı Öğrenciler Birliği, bilimsel, sosyal ve kültürel programlar düzenlemeyi, Türkiye’de okuyan bütün Özbek öğrenciler arasında kaynaşma sağlamayı ve onlara her türlü desteği göstermeyi amaçladığını ifade edildi.

Yorumlar