Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Manisa'nın Soma ilçesinde yaptığı açıklamada, asgari ücreti konuşmanın henüz erken olduğunu söyledi. Atalay, asgari ücretten önce vergi dilimi ve taşeron sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti.

Atalay, "Asgari ücreti konuşmanın henüz erken olduğunu düşünüyoruz. Çünkü asgari ücret, sadece ücret meselesi değil. Asgari ücret, vergi dilimi meselesidir. Asgari ücret, taşeron meselesidir. Asgari ücret, iş güvencesi meselesidir. Asgari ücret, sosyal güvenlik meselesidir. Bu meseleleri çözmeden asgari ücreti konuşmanın anlamı yok" dedi.

Atalay, "Asgari ücret lafı çıktığı zaman bizim ülkemizde ete, süte, kiraya, her yere zam geliyor." dedi.

Vergi dilimi konusu

Atalay, asgari ücretlinin en büyük sorunlarından birinin vergi dilimi meselesi olduğunu kaydederek, "Şimdi burada çalışan arkadaşlarımız vergiyle ile ilgili 'ocak ayında aldığımız baz alınsın' diyorlar, geçmişte 'yüzde 27'lik dilime 6. ayda giriyorduk şimdi biz nisan ayının sonunda yüzde 27'lik dilime giriyoruz' diyorlar. Esas ana problem ne sözleşme, ne asgari ücret, esas problem vergiyle ilgili. Vergiyle ilgili bir düzenleme ve sabitleme yapılması gerekiyor" dedi.

Atalay, vergi diliminin sabitlenmesi için işçilerin yoğun talebi olduğunu belirterek, "Bu talebimiz sadece işçilerden değil, işverenlerin de talebi. Çünkü vergi diliminin sabitlenmesi, işverenler için de bir kolaylık. İşverenler, işçilerin ücretlerini hesaplarken vergi diliminin değişmesini beklemek zorunda kalmıyor" diye konuştu.

New York borsası son işlem gününe düşüşle başladı New York borsası son işlem gününe düşüşle başladı

Atalay, vergi diliminin sabitlenmesi için gerekli düzenlemenin bir an önce yapılması gerektiğini belirterek, "Bu düzenleme yapılmadan asgari ücreti konuşmanın bir anlamı yok" dedi.

Taşeron sorunu

Atalay, asgari ücretin belirlenmesinde taşeron sorununun da çözülmesi gerektiğini belirterek, "Taşeron sistemi, işçilerin haklarını gasp eden bir sistemdir. Taşeron sisteminden kurtulmadan asgari ücretin gerçek anlamda insan onuruna yakışır bir ücret olması mümkün değildir" dedi.

Atalay, taşeron sisteminin kaldırılması için gerekli düzenlemenin bir an önce yapılması gerektiğini belirterek, "Bu düzenleme yapılmadan asgari ücreti konuşmanın bir anlamı yok" dedi.