Berfin Bitirim-Muhabir

Google, yeni yapay zeka teknolojisi Gemma’yı tanıttı: İşte tüm özellikleriyle Gemma Google, yeni yapay zeka teknolojisi Gemma’yı tanıttı: İşte tüm özellikleriyle Gemma

İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu SpaceX'in Dragon kapsülü yaklaşık 36 saat süren bir uzay yolculuğunun sonunda ISS'e (Uluslararası Uzay İstasyonu'na) kenetlenme gerçekleştirecek. Türkiye son iki gündür tarihi anlara şahitlik ediyor.

Ülkemizin Alper Gezeravcı’nın uzaya çıkması ile birlikte resmi olarak uzay serüvenine katılmasıyla yeni bir dönemin kapıları da aralandı. Şimdi ise ortalama 36 saat süren bir yolculuğun ardından Alper Gezeravcı’nın da içerisinde bulunduğu ekip Dragon kapsünü ISS'e (Uluslararası Uzay İstasyonu) kenetlendi.

Uzay-3

BAKAN AÇIKLAMA YAPTI

Bakan Kacır konuya ilişkin olarak sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile saat vererek kenetlenmenin takip edilebileceği yerleri de duyurdu. Söz konusu mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Bugün öğle vakti saat 12:27’de ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’yı da taşıyan uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesini bekliyoruz. Bu tarihi an, Taksim ve Kızılay meydanlarındaki planetaryumlarımızda ve bilim merkezlerimizde yaşanacak. Herkes bu anları, ekranları başında da takip edebilecek: http://axiom.space/live Milletimiz, gökyüzünün ötesindeki heyecanı yaşamaya, bu tarihi misyonda “kenetlenmeye” hazır.”

Editör: Berfin Bitirim