Son Dakika

28 Şubat mağdurlarına sevindirici haber!

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 28 Şubat mağdurlarının Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurularıyla ilgili, “Bu başvuruları uzun zamandır inceliyoruz. Belli bir noktaya geldik” dedi.

28 Şubat mağdurlarına sevindirici haber!

Malkoç, KDK’de düzenlenen “28 Şubat Sürecinde Yaşanan Mağduriyetler ve Çözüm Arayışları Çalıştayı”nda konuştu.

28 Şubat’ın üzerinden 20 yıldan fazla bir süre geçtiği halde olayın etkisinin hala sürdüğünü belirten Malkoç, bunun darbelerin demokrasi, hukuk ve insan hakları açısından ne kadar kötü bir şey olduğunun en somut göstergesi olduğunu söyledi.

Malkoç, milletin 28 Şubat ile gasp edilmek istenen haklarını bugün geri aldığını ancak mağduriyetlerin tümünün ortadan kalkmadığını ifade ederek, “Özellikle manevi alandaki tahribat ve bireysel haklardaki tahribatın tesirleri hala devam etmektedir. Sevindirici olan şey şu; Türkiye’de sivil toplum örgütleri, hak arayıcı ve hak savunucuları, siyasetçilerimiz bu noktada hakları elinden alınanlara karşı son derece iyi niyetli bir yaklaşım içerisindeler” diye konuştu.

“HUKUKİ ALTYAPISINI OLUŞTURMAMIZ GEREKİYOR”

KDK’ye 28 Şubat sürecinde mağdur olanların yaptıkları başvuruların bulunduğunu bildiren Malkoç, “Bu başvuruları uzun zamandır inceliyoruz, belli bir noktaya geldik. Ancak verilecek olan kararın mevcut mevzuat içerisinde iyi bir hukuki zemine oturması için kamuda bu konuda ilgililerle beraber bunun hukuki alt yapısını oluşturmamız gerekiyor. Çünkü kurumun vereceği kararın anayasaya, mevcut yasalara ve hakkaniyete uygun olması, haksızlıkları önlemesi gerekiyor. Bugünkü çalışmamız bununla ilgili olacak. Teknik ve hukuki bir çalışmadır” dedi.

Türkiye’de hak aramanın önündeki engellerin kaldırıldığını vurgulayan Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun da birinci görevinin hak arama kültürünün yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Yorumlar