Son Dakika

AB Bakanı Çelik: Hiç kimse Türkiye ile müzakereleri kesemez

Türkiye'nin AB ile müzakere sürecine dair açıklamalarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, AB’nin Türkiye’ye karşı çifte politika uyguladığını belirterek, “Türkiye gibi bir ülkeye davranmanın bir stili, yöntemi vardır. Hiç kimse Türkiye ile müzakereleri kesemez." dedi.

AB Bakanı Çelik: Hiç kimse Türkiye ile müzakereleri kesemez

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Türkiye'nin AB ile müzakere sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin, AB müzakerelerini yürüten bir aday ülke olduğunu dile getiren Çelik, "Türkiye sadece terörle mücadele için bir askeri karargah olarak, ya da sadece göçmen ilişkisinde bir toplama kampı gibi görülemez. Biz, sadece terör ve göç konusunda iş birliği yapılacak bir ülke olmayı kabullenmiyoruz ki ben Avrupa'nın her tarafında '23. ve 24. fasılları açın' diyorum veyahut da 'Bu meseleleri gelin konuşalım' diyorum." ifadelerini kullandı.

“Türkiye gibi bir ülkeye davranmanın bir stili vardır”

AB’nin Türkiye’ye sunacağı belli şartların asla kabul edilemeyeceğini ve bu durumda müzakerelerin ebediyen kesileceğini belirten Bakan Çelik, şunları söyledi:

"Ama şunu da kabul edemeyiz: Eğer 'Türkiye ile müzakereleri kestik, Türkiye şu şartları yerine getirir' gibi bir cümle kullanırlarsa bu müzakere ebediyen kesilir. Bu çocuk oyuncağı değildir. Türkiye gibi bir ülkeye davranmanın bir stili, yöntemi vardır. Hiç kimse Türkiye ile müzakereleri kesemez." diye konuştu.

“Türkiye’ye çifte standart uygulanıyor”

AB'nin Türkiye'ye çifte standart uyguladığına vurgu yapan Çelik, AB Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve diğer yetkililerin 18 Mart mutabakatına ilişkin, "Türkiye bu anlaşmayı kesemez, Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı var." yönündeki görüşlerinin gazetelerde yer aldığını anımsattı.

“Türkiye, AB üyesi olmadan bugüne kadar gelmiştir”

Türkiye’nin AB üyesi olmadan bugüne kadar geldiğine dikkat çeken Bakan Çelik, “Bundan sonra da yoluna AB üyesi olmadan gider ama biz, AB üyesi olmasını tercih ederiz." değerlendirmesinde bulundu.” dedi.

"Türkiye Gümrük Birliğinin güncellenmesine hazır"

Çelik, Türkiye'nin, Gümrük Birliğinin güncellenmesine hazır olduğunu kaydetti. Kurumların buna hazır olduğunu belirten Çelik, "Burada, Konseyin Komisyona yetki vermesi gerekiyor. Herhangi bir şekilde ekonomik ilişkilerin kesilmesi diye bir şey söz konusu değil." değerlendirmesinde bulundu.

“İstikrarsızlık sürmektedir”

Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmeler için “istikrarsız ve bu istikrarsızlık artacaktır.” açıklamasında bulunan Bakan Çelik, “Bölgeden, Körfez'den diğer meselelere kadar istikrarsızlık sürmektedir. Bir devlet stratejik olarak şuna bakar: Hangi bölgesinde istikrar varsa oraya daha çok yatırım yapmak durumundadır. Bizim de Avrupa bölgesinde istikrar var, ilişkilerimizin geliştirilmesi rasyonalitenin icabıdır." dedi.

 

Yorumlar