Son Dakika

ABD, Siyonist İsrail zulmünü ödüllendiriyor

Başbakan Binali Yıldırım, “ABD’nin Kudüs kararıyla, bölgede işgal faaliyetleriyle sürekli alan genişleten ve Filistin'de, Kudüs'te fiili durum yapan İsrail ödüllendirilmiştir. İsrail zulmü altındaki mazlum Filistin halkı ise maalesef bir kez daha cezalandırılmıştır" dedi.

ABD, Siyonist İsrail zulmünü ödüllendiriyor

Yıldırım, AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı’nca "Anadolu Dünya Dolu" sloganıyla düzenlenen "Göç ve Uyum Sempozyumu"nda konuştu. 

Türkiye'de 600 bine yakın misafir öğrencinin bulunduğunu belirten Yıldırım, 191 değişik ülkeden toplamda 3,7 milyon kişinin uluslararası koruma statüsü ile Türkiye'de ikamet ettiğine işaret etti. Yıldırım, "Ülkemizdeki Suriyeliler’in 976 bini, okul çağındaki yavrularımızdan oluşuyor. Devlet okullarında, geçici eğitim ve barınma merkezlerinde 612 bin yavrumuza eğitim öğretim veriyoruz" dedi.

Yıldırım, “Suriye'de işler düzeliyor, yavaş yavaş rayına girmeye başladı. Fırat Kalkanı ile 2 bin kilometrekarelik bir alanı DAEŞ'ten, PKK'dan temizledik ve 75 bin Suriyeli kardeşimiz o bölgeye gitti, yerleşti, normal hayatına döndü" şeklinde konuştu.

“HADLERİ YOK”

İİT Zirvesi’nde alınan karara da değinen Yıldırım, “ABD’nin Kudüs kararıyla, bölgede işgal faaliyetleriyle sürekli alan genişleten ve Filistin'de, Kudüs'te fiili durum yapan İsrail ödüllendirilmiştir. İsrail zulmü altındaki mazlum Filistin halkı ise maalesef bir kez daha cezalandırılmıştır" dedi.

Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti kabul edilmesi kararının ise bölgede barış ve adaletin sağlanması için tarihi bir karar olduğunu belirten Yıldırım, "Hiç kimsenin bölge üzerinde tek taraflı, keyfi birtakım kararlar almaya hakkı da haddi de yoktur. Bu zirvede İslam dünyası en açık şekilde bunu ilan etmiştir" dedi.

Yorumlar