Son Dakika

ABD’nin PYD’ye verdiği silahlar Hakkâri mağaralarında!

TSK’nın düzenlediği operasyonlar sonucu Hakkâri ve Şırnak mağaralarında ele geçirilen silahlar, ABD’nin DAEŞ bahanesiyle terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’ye verdiği silahlar olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’nin PYD’ye verdiği silahlar Hakkâri mağaralarında!

ABD'nin terör örgütü PYD/PKK'ya silah yardımını kapsayan ilk resmi sevkiyatı, 7 Nisan 2017'de Rümeylan hava üssüne yapılmış, ABD helikopterleri Rümeylan'daki PYD/PKK unsurlarına askeri malzeme yüklü kargo indirmişti. O tarihten itibaren aralıklarla yapılan yardımlar devam etmiş, ABD'nin gönderdiği silahları taşıyan tırlar da görüntülenmişti. ABD'nin yardımlarının toplamda 30-40 bin kişilik orduyu donatacak niteliğe sahip olduğuna dikkat çekilmişti.

Garanti vermişlerdi ama...

ABD'nin terör örgütüne verdiği silahlardan bazıları, TSK'nın Şırnak ve Hakkari kırsalındaki operasyonlarında, teröristlerce kullanılan mağaralarda ele geçirildi. Hakkari ve Şırnak'taki operasyonlarda ABD menşeli M-16 piyade tüfeklerinin ele geçirilmesi, "DAEŞ ile mücadele kapsamında" verilen silahların Türkiye'ye karşı kullanılmamasına yönelik müttefik ülkelerce verilen garantilerin yeterli olmadığını gösterdi. PYD'nin, sınır hattından Türkiye'ye gönderdiği ve büyük bir bömümü ABD tarafından gönderilen silah ve mühimmatlar arasında entitank roketinden piyade tüfeğine kadar çeşitli çap ve modelde silah ve patlayıcılar bulunuyor. Irak'ın kuzeyindeki Sincar ile Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok bölgelerinden gönderilerek, Türkiye'deki terör saldırılarında kullanılıyor. Teröristler, ABD'nin yardımı kapsamında dağıtılan silahları son olarak Hakkâri’de 9 güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırıda kullanmıştı.

Silo itiraf etmişti

Suriye'de bir süre terör örgütü PYD/PKK'nın paravan kuruluşu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeden kaçan Talal Silo da ABD'nin silah yardımında bulunduğunu itiraf etmiş, bunun yanı sıra askeri eğitimler verildiğini açıklamıştı. Silo, söz konusu silahların TSK'ya yönelik terörist saldırılarda kullanılmasına ilişkin de "Silahların nereye gittiği umurlarında değildi, bir kere bile sormadılar" ifadesi, ABD'nin konuya bakışını göstermesi bakımından dikkati çekiyor.

ABD yardımı sürecek!

ABD Savunma Bakanlığı, Ekim 2015'te PYD'ye gayrıresmi olaark yaklaşık 50 ton mühimmat gönderildiğini kabul etmişti. Suriye yerel kaynakları da 2 Aralık 2015'te Rusya'ya ait askeri kargo uçağının, Halep'in kuzeyinde PYD kontrolündeki Şeyh Maksud bölgesine 5 ton mühimmat bıraktığını uluslararası basına rapor etmişti. Bu arada, 2018'de terör örgütü YPG'ye 50 uçak dolusu silah yardımında bulunma kararı alan ABD, bütçesinden de DSG'ye yardım için 500 milyon dolarlık pay ayırdı.

Yorumlar