Son Dakika

Adalet Bakanı Gül’den vatandaşlara “Arabuluculuk” tavsiyesi

Adalet Bakanı Gül, vatandaşların yargıya başvurmadan önce arabuluculuk sistemini dikkate değer bulmaları gerektiğini belirterek, "Arabuluculuğun başladığı tarihten bugüne kadar yaklaşık 17 bin arabuluculuk uygulaması gerçekleştirildi, bunların yüzde 92'si anlaşmayla sonuçlandı.” dedi.

Adalet Bakanı Gül’den vatandaşlara “Arabuluculuk” tavsiyesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Türkiye'de Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi"nin bir otelde düzenlenen kapanış toplantısına katıldı.

Bakan Gül burada yaptığı konuşmada, 2014 yılında başlayan Arabuluculuk projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşların yargıya başvurmadan önce mutlaka arabuluculuk sistemini dikkate alması gerektiğini belirten Gül, “Bu, toplumsal barışa da yargı yükünün azalmasına da yargıya güvene de katkı sağlayacaktır." dedi.

"Hukuk devletinin şartları arasında bulunan adalete erişim, hak arama hürriyetinin ayrılmaz bir parçasıdır." diyen Gül, adalete erişimin iyileştirilmesinin, sistemi oluşturan kurum ve kuruluşların etkili işleyişi açısından gerekli olduğunu dile getirdi.

ADALETİN KALİTESİNİ VE ERİŞİMİNİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’nin de arabuluculuk yönteminden faydalanabileceğine belirten Bakan Gül, ülkemizde bu sistem üzerinden değerlendirilebilecek çeşitli ekonomik ve sosyal konuların olduğuna dikkati çekti.

Gül, alternatif çözüm yöntemlerinin yargının iş yükünün azaltılması hedefine ciddi katkılar sağladığını bildirerek, "Böylece hem yargılama süreleri hız kazanmakta hem de verilen kararların kalitesi artmakta ve yargıya güvende daha güçlü bir şekilde tesis edilmektedir." ifadesini kullandı.

“ARABULUCULUK ZAMAN VE MASRAFTAN TASARRUF SAĞLAMAKTADIR”

Bakan Gül, "En kötü anlaşma en iyi davadan iyidir" sözünü örnek vererek, bu sözün toplumdaki sorunlarda uzlaşı yolunun kullanmasının önemine dikkat çektiğini ifade ederek şu değerlendirmede bulundu:

"Arabuluculuk kurumuna gereken önemi vermemek her türlü maliyete açık olan bir eksikliktir. Burada en fazla da toplumsal maliyet söz konusudur. Yargı yolu belli ölçüde masraf gerektiren, zaman alan ve ilişkileri riske atan bir süreçtir. Çağın adalet anlayışına uygun olarak, adalete erişimde kullanılan araçları bu perspektifte geliştirmek durumundayız. Ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında geniş bir bakış açısıyla güncellenen yeni Yargı Reformu Strateji Belgesinde, adalete erişimin güçlendirilmesi on temel amaçtan biri olarak yer almıştır. Bu amaç doğrultusunda da hukuki uyuşmazlıkta arabuluculuk sisteminin etkin hale getirilmesi, bir strateji olarak önümüze konulmuştur. Arabuluculuk, klasik yargı yollarına göre zaman ve masraftan önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Bu özelliğiyle bireylerin adalete erişimini güçlendiren, barışçıl bir çözüm yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Arabuluculukla amaçlanan; uyuşmazlıkların dava yoluyla çözümü yerine, tarafların kendi iradeleriyle sorunu en kısa sürede çözmeleridir. Bu sayede toplumsal barışın korunmasına katkıda bulunmakta ve buna bağlı olarak toplumda uzlaşı kültürünün yerleşmesine imkan sağlanmaktadır. Arabuluculuk müessesesi hukuk sistemini daha ileri bir seviyeye taşımaktadır."

“17 BİN ARABULUCULUK UYGULAMASININ YÜZDE 92’Sİ BAŞARILI”

Adalet Bakanı Gül, bugün itibariyle yaklaşık 7 bin arabulucunun görev yaptığını ve ülkenin her bölgesinde faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Bu 7 bin kişi içerisinde olan birisi olarak da bu sayının artması ve bundan sonra daha gelişmesi hepimizin ortak arzusudur. Arabuluculuğun başladığı tarihten bugüne kadar yaklaşık 17 bin arabuluculuk uygulaması gerçekleştirildi, bunların yüzde 92'si anlaşmayla sonuçlandı. Bu uyuşmazlıkların yüzde 90'ı bir gün veya daha kısa sürede çözümlendi. Bu veriler arabuluculuk kurumunun geleceği açısından pozitif göstergelerdir." dedi.

YENİ İŞ KANUNU TASARISINDA ARABULUCULUK ŞARTI

Yeni iş kanunu ile işçi ve işveren arasında çıkan uyuşmazlıklarda önce arabulucuya gitme şartının yer aldığını söyleyen Bakan Gül, “Bu 7 bin kişi içerisinde olan birisi olarak da bu sayının artması ve bundan sonra daha gelişmesi hepimizin ortak arzusudur. Arabuluculuğun başladığı tarihten bugüne kadar yaklaşık 17 bin arabuluculuk uygulaması gerçekleştirildi, bunların yüzde 92'si anlaşmayla sonuçlandı. Bu uyuşmazlıkların yüzde 90'ı bir gün veya daha kısa sürede çözümlendi. Bu veriler arabuluculuk kurumunun geleceği açısından pozitif göstergelerdir." diye konuştu.

 

Yorumlar