Son Dakika

Adaylığa bahane arıyor!

Adaylığa bahane arıyor!

Beka meselelerinde bile sessiz kalan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15 Temmuz kahramanlarına muafiyet veren KHK’ya ilişkin yorumuyla yeni siyasi rotasının ilk sinyalini verdi. Gül’ün kendisine yönelik tepkileri kullanarak, AK Parti ve Erdoğan’dan soyut siyasi bir zemin oluşturacağı, 2019 için hazırlıklara başladığı öğrenildi. 

Sabri İşbilen/Özel Haber

2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ne yapacağı merak edilen Abdullah Gül, geçtiğimiz hafta yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Almanya’nın Türkiye’ye karşı faşizan tavrı, Hollanda’nın saldırıları, ABD’nin Zarrab kumpası, Körfez ülkelerinin derin planlarına sessiz kalan Abdullah Gül, 15 Temmuz’da sokağa akın ederek Türkiye’yi ipten alan kahramanlara yargı muafiyeti getiren 696 sayılı KHK’nın 121. maddesi için konuştu. Gül, hükümete destek olmak yerine, kahramanlara verilen zırhı ‘muğlâk’ buldu. Gül’ün toplumun büyük kesiminin desteğini alan madde için CHP, HDP ve İP ile aynı şekilde ‘kaygılanması’ büyük tepki çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun kayığına bindiğini belirttiği Gül’e, “Yazıklar olsun” sözüyle sitem etti. Gül, Erdoğan’ın tepkisine rağmen geri adım atmazken, Diriliş Postası, Gül için kulislerde konuşulanlara ulaştı.

Gül’ün, son çıkışında olduğu gibi AK Parti ve Erdoğan’ın haklı tepkisini kullanarak, “Kurucusuyum” dediği partiden ayrılışını meşrulaştırmak istediği yorumları yapılıyor. Kendisine adaylık için soru soran basın mensuplarına her seferinde, “Siyasi planım yok” diyen Gül’ün, keskin dönüşü için, milli medyanın eleştirilerini de gerekçe yapacağı ifade ediliyor. Diğer yandan, Gül’ün, bir yıl sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimi için sürekli anketler yaptırdığı, bunun neticesinde uzun süredir konuşulan adaylık sürecini hızlandırdığı dile getiriliyor.

Öte yandan, Gül’ün kısa süre önce sıklaştırdığı yurt dışı ziyaretleri, adaylık için ‘destek arama’ olarak yorumlanmıştı. Başta Bülent Arınç olmak üzere birkaç eski siyasi ile ortak demeçleri de ekip çalışmasının yapıldığını ortaya koymuştu. 

Kimin adayı olacak?

2019’un Kasım ayında yapılacak seçimler için Cumhurbaşkanı adaylığı sinyalleri veren Abdullah Gül’ün, kimlerle ittifak kuracağı şimdiden merak konusu oldu. Gül’ün parlamenter sistem vaadiyle CHP-HDP-İP’den oluşan ittifakın çatı adayı olması muhtemel seçenek gibi dururken, Saadet Partisi’nden adaylık ihtimali de sıcaklığını koruyor.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da daha önce Abdullah Gül’ün çatı adaylığı konusunda yeşil ışık yakmıştı. Yine Abdullah Gül’ün, bağımsız aday olabileceği iddiaları da gündemde.

Kendisini başbakan, dışişleri bakanı ve cumhurbaşkanı yapan partisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı16 Nisan referandumunda “Hayır” cephesinde alenen yer alan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz hafta yeni bir tartışmanın fitilini yaktı. Almanya’nın Türkiye’ye karşı faşizan tavrı, Hollanda’nın saldırıları, ABD’nin Zarrab kumpası, Körfez ülkelerinin derin planlarına sessiz kalan Abdullah Gül, 15 Temmuz’da sokağa akın ve Türkiye’yi ipten alan kahramanlara yargı muafiyeti getiren 696 sayılı KHK’nın 121. Maddesi için konuştu. Gül, hükümete destek olmak yerine, kahramanlarına verilen zırhı “Muğlak buldu.” Gül’ün toplumun büyük kesiminin desteğini alan madde için CHP, HDP ve İP ile aynı şekilde “Kaygılanması” vatandaşın büyük tepkisini çekti.

Yorumlar