Son Dakika

AK Parti Sözcüsü Ünal: Sınırımızda terör devleti kurulmasına izin vermeyiz

AK Parti Sözcüsü Ünal, Türkiye'nin Afrin konusunda son derece net ve açık bir duruş sergilediğini belirterek, sınırlarımızda bir terör koridoru oluşturulmasına müsaade edilmeyeceğini söyledi. Ünal, "Orada oluşturulacak olan terör devletine de her ne pahasına olursa olsun asla izin vermeyiz." dedi.

AK Parti Sözcüsü Ünal: Sınırımızda terör devleti kurulmasına izin vermeyiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayarak, değerlendirmelerde bulundu. 

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde düşen eğitim uçağına ilişkin Ünal,  "Maalesef bugün Sayın Cumhurbaşkanımız da toplantıda aldı acı haberi. Öncelikli olarak hayatını kaybeden iki pilotumuz ve bir teknisyenimiz bulunuyordu uçakta. Onlara Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Sisten kaynaklanan bir sorundan dolayı maalesef üç canımızı kaybettik. Hani derler ya 'Ateş düştüğü yeri yakar'. Ama biz ailelerimizin yanında, onlarla kenetlenerek, biz de onların bir evladıymışız gibi hemen bu konuda harekete geçtik. Sağ olsun sayın Bakanımız bu konuda harekete geçti." ifadelerini kullandı.

Isparta'da eğitim uçağı düştü: 3 şehidimiz var

"Türkiye iki seçenek arasında"

Büyük dönüşümler, değişimler olduğu dönemlerde, yaşadığı sorunların Türkiye'yi içine kapadığını belirten Ünal, "Dünya büyük bir değişimin eşiğindeyken, Türkiye iki seçenek arasında. Türkiye ya yeniden kendi içine kapanacak, enerjisini kendi içindeki suni sorunlarla harcayacak ya da tarihine, coğrafyasına, dünyadaki yeni değişime uyum sağlayabilen güçlü bir sistemle yoluna devam edecek. Şimdi bizim konuştuğumuz tam da bu." değerlendirmesinde bulundu.

1960'ların dünyasına göre tasarlanmış bir hükümet sistemiyle Türkiye'nin yoluna devam edemediği için 2016'da bir değişiklik yaptıklarının altını çizen Ünal, bu değişimin düzenlemesi, uygulaması, yürütmeden yerel yönetimlere, seçim sisteminden siyasi partiler kanununa, meclis iç tüzüğüne kadar her alandaki uyumu ve uygulanabilirliğine ilişkin bir çalışma yaptıklarını söyledi.

"Masaya karşılıklı güveni, iyi niyeti ve iş birliğimizi koyacağız"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve kendisinin yer aldığı İttifak Komisyonunun, pazartesi günü ilk toplantısını yaptığını, bugün de kısa bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Ünal, "Bizim bir bakış açımız olacak, MHP'nin bir bakış açısı olacak. Bu seçeneklerle, bakış açıları masaya konacak. Bunlar üzerinden samimi, açık, şeffaf, iyi niyetli ve iş birliğine dayalı... Çünkü müzakerenin olmazsa olmazı iyi niyet, güven ve iş birliğidir. Eğer iyi niyet, güven ve iş birliği yoksa müzakereden bir karar ve sonuç çıkmaz. Biz öncelikli olarak masaya karşılıklı güveni, iyi niyeti ve iş birliğimizi koyacağız. Sonra seçenekleri ve bakış açılarımızı koyacağız. Bunlar üzerinde konuşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

"Biz bunu sadece seçimle ve 2019 ile sınırlı görmüyoruz" diyen Ünal, bunu milli mutabakat olarak gördüklerini söyledi.

Büyük değişim ve dönüşümleri yönetebilmenin büyük toplumsal mutabakatlarla gerçekleşebileceğine işaret eden Ünal, "Asgari müşterek olarak diyoruz ki, 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.' Bu konuda, bu dört asgari müştereğin muhafazası, korunması, bunlara sadakatle bağlılık ve aidiyeti olan herkes, siyasi görüşü ne olursa bu milli mutabakatın içindedir." dedi.

"Kendi sınır güvenliğimizi sonuna kadar koruruz"

Ünal, ABD'nin, Suriye'de ağırlıkla Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) oluşan ve 30 bin kişiyi bulacak sınır güvenlik gücü kurma kararına ilişkin MGK'den bir karar çıkıp çıkmayacağı sorusu üzerine şunları söyledi:

"Türkiye, sınır güvenliği konusunda hiç değiştirmedi pozisyonunu, Afrin konusunda pozisyonunu değiştirmedi. Geçmişte, hatırlayın ABD, Münbiç ve Rakka ile ilgili maalesef verdiği sözlerin hiçbirisinin arkasında durmadı. DEAŞ ile mücadele için oluşturulan yapının daha sonra biz aslında DEAŞ ile mücadele için oluşturulmadığını gördük. Rakka'da biz neyi gördük? PYD ve DEAŞ'ın aslında kardeş olduğunu gördük Rakka'da. Şimdi, Amerika bir sınır güvenliği biriminden bahsediyor. Afrin'deki PYD yapılanmasının bunun dışında olduğunu söylüyor. Ama bizim ne söylediğimiz önemli, biz açık bir şekilde şunu söylüyoruz, biz diyoruz ki (Türkiye Cumhuriyet Devleti olarak aynı zamanda bir NATO müttefiki olarak, NATO'ya da sorumluluklarını hatırlatarak. Kendi sınır güvenliğimizi sonuna kadar koruruz."

"Türkiye'nin pozisyonu son derece açık ve nettir"

Afrin ile ilgili de bugün MGK'den bir tavsiye kararı çıkacağını söyleyen Ünal, "Türkiye'nin pozisyonu son derece açık ve nettir. Bu sadece Afrin ile ilgili değil, Kuzey Suriye ya da bizim güney sınırımızda biz bir terör koridoruna asla müsaade etmeyiz. Orada oluşturulacak olan terör devletine de her ne pahasına olursa olsun asla izin vermeyiz." şeklinde konuştu.

Yorumlar