Son Dakika

Âlem-i İslam umudunu Türkiye’ye bağladı

ABD merkezli Pew’in araştırmasına göre Türkiye, Ortadoğu’da etkisini en çok artıran ülke oldu. Aynı araştırmaya göre kendi liderleri hakkında olumsuz görüş belirten bölge halklarının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ise büyük sevgi duyduğu ortaya çıktı.

Âlem-i İslam umudunu Türkiye’ye bağladı

Emperyalist Batı’nın son dönemde İslam ülkelerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırması karşısında sessiz kalan Arap liderlerin ihanete varan vurdumduymazlığı bölge halkları tarafından sorgulanır hale geldi. ABD merkezli Pew Araştırma Şirketi’nin emperyalistlerin Ortadoğu diye adlandırdıkları İslam ülkelerinde yaptırdığı bir araştırma sonucuna göre, bölgenin yükselen yıldızı Türkiye oldu. Merkezi Washington’da bulunan şirketin, 27 Şubat-25 Nisan arasında Türkiye, Tunus, Lübnan, Ürdün ve İsrail’de 6 bin 204 kişiyle yaptığı araştırma sonucuna göre, Türkiye’nin 10 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında bölgede etkisini arttırdığı ortaya çıktı.

Gözler Erdoğan’da

Bu ülkelerde fikirleri alınan kişilerin Ortadoğu liderleri hakkında olumsuz görüş bildirme eğilimi içinde olduğu gözlenirken sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu eğilimin dışında kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranı Ürdün’de yüzde 66, Tunus’ta yüzde 59 ve Lübnan’da yüzde 42 oldu. Bu oran, İsrail’de yüzde 15’te kaldı. Araştırma sonuçlarına göre, Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi, Suudi Kralı Salman, Ürdün Kralı Abdullah, Suriye Devlet Başkanı Esed ve Netanyahu’ya olumlu bakanların sayısı oldukça düşük çıktı.

Türkiye’nin, Ortadoğu’da Rusya’dan sonra önemli rol oynayan ikinci ülke olduğu ortaya çıktı. Merkezi Washington’da bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin 27 Şubat-25 Nisan arasında Türkiye, Tunus, Lübnan, Ürdün ve İsrail’de 6 bin 204 kişiyle yaptığı araştırma, Türkiye’nin yüzde 63 ile 10 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında Ortadoğu’da en etkin ikinci ülke olduğunu gösterdi. Rusya, listede yüzde 64 ile ilk sırada yer alırken ABD yüzde 62 ile üçüncü, İran yüzde 53 ile dördüncü, İsrail yüzde 46 ile beşinci, Suudi Arabistan yüzde 41 ile altıncı, Mısır da yüzde 19 ile yedinci ve son sırada yer aldı.

Erdoğan hakkındaki görüşler olumlu

Bu ülkelerde fikirleri alınan kişilerin Ortadoğu liderleri hakkında olumsuz görüş bildirme eğilimi içinde olduğu gözlenirken sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu eğilimin dışında kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranı Ürdün’de yüzde 66, Tunus’ta yüzde 59 ve Lübnan’da yüzde 42 oldu. Bu oran, İsrail’de yüzde 15’te kaldı. Görüşülenlerin yalnızca üçte biri, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ve Suudi Arabistan Kralı Salman hakkında olumlu kanıya sahipken, Ürdün Kralı Abdullah’a da olumlu bakanların oranı düşük kaldı. En olumsuz yaklaşılan Ortadoğu liderlerinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suriye lideri Beşşar Esed ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani olması dikkati çekti.

Kudüs’ün yeni Selahaddin’i Erdoğan

Pew’in araştırmasını destekleyen bir gelişme de Cezayir’de yaşandı. Cezayir’in önemli gazetelerinden Lexpression’da Chaabane Bensaci’nin yazdığında son Kudüs meselesinde Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşımı övüldü.

Yazıda Trump’ın skandal Kudüs kararının ardından Arap ülkelerinden utandırıcı bir şekilde cılız sesler yükseldiği kaydedilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ise övgü dolu sözlerle bahsedildi. İslam’ın yeni sözcüsünün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu aktaran Cezayirli yazar, Cumhurbaşkanı Erdoğan için ‘Kudüs’ün yeni Selahaddin’i’ ifadelerini kullandı.

“Türkiye şeref dolu bir tavır sergiledi”

Türkiye’nin Kudüs konusundaki hassas yaklaşımı Filistinli gruplar tarafından da takdir edildi. Fetih Hareketi Merkez Konsey Üyesi ve Kudüs Dosyası Sorumlusu Hatim Abdülkadir, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin devlet ve millet olarak Kudüs’e ilişkin ortaya koyduğu tavra da dikkati çekti. “Türkiye’nin tavrını takdir ediyoruz” diyen Hatim Abdülkadir, Bizim açımızdan başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye halkı Kudüs için şeref dolu bir tavır ortaya koydu.

Bu tavır hem Arap dünyasının hem de İslam dünyasının tamamını geride bırakmış onurlu bir tavırdır” diye konuştu.

Yorumlar