Son Dakika

“Algıları değil Anayasa’yı ve yasaları gözet”

“Algıları değil Anayasa’yı ve yasaları gözet”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kapatılan Zaman Gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay ile gazeteci Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi.
Bozdağ, Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemenin ve karara bağlamanın, AYM’nin yetkisi ve görevi dahilinde olduğunu belirtti.
Bireysel başvurunun, AYM’yi güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvence olduğunu belirten Bozdağ, şunları kaydetti:
"Bireysel başvuruları karara bağlarken AYM, Anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz, ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez, hiçbir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.
Alpay ve Altan kararıyla AYM, Anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.
AYM’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. AYM, algıları değil Anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür."

Yorumlar