Son Dakika

Bahçeli: AK Parti ile birlikte sonuna kadar mücadele edeceğiz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ikame edilmesi için AK Parti ile birlikte sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten Bahçeli, seçim barajı ile ilgili çağrısını da yineledi.

Bahçeli: AK Parti ile birlikte sonuna kadar mücadele edeceğiz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Blok siyasetine karşı net tavır takınan Bahçeli, CHP ve HDP'nin 16 Nisan referandumunun rövanşını almak için birlikte hareket etmesi halinde, MHP'nin buna duyarsız kalmayacağını belirterek, "Partimiz, 7 Ağustos Yenikapı ruhu ve 16 Nisan Halkoylaması şuurunun gereği olarak AK Parti ile Cumhurbaşkanı Hükümet etme sistemini 2019'da tam manasında tesis etmek maksadıyla, sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadelesini sürdürecektir." ifadelerini kullandı.

"Türkiye duyarlılığını dile getirmiştir"

Irak-İran sınırında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklamalarda bulunan Bahçeli, "Merkez üssü Halepçe'nin güneybatısı olan bir deprem meydana gelmiştir. Şu ana kadar yapılan açıklamalardan sayıları 400'ü aşan insanın hayatını kaybettiği anlaşılmaktadır. Tablo vahim, yıkım ileri boyuttadır. Komşuluk hukukunun gereği ne ise o yapılmalıdır. Türkiye hazır olduğunu samimiyetle dile getirmiş, enkazın kaldırılması ile ilgili duyarlılığını göstermiştir. Türk Kızılayı harekete geçmiş, AFAD hazırlıklarını yapmıştır." dedi.

"Tedbirsizlik ölümlere yol açmaktadır"

İstanbul'da yaşanacak muhtemel depreme ilişkin uyarıcı ifadelerin uzun süredir gündemde olduğunu dile getiren Bahçeli, "Depremle yaşamasını öğrenmek zorundayız. Feci akıbetleri bugünden yorumlayıp mutlaka önlem almak mecburiyetindeyiz. Deprem değil, tedbirsizlik ölümlere yol açmaktadır." dedi.

"TSK teröristlere göz açtırmamaktadır"

Bahçeli, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sınır ötesi ve yurt içinde gerçekleştirdiği operasyonlarına ilişkin, "TSK, sınır ötesi ve vatan topraklarında teröristlere göz açtırmamaktadır. En son terörist teslim alınıncaya, en son kanlı silah kırılıncaya kadar mücadeleden geri dönüş yoktur ve tüm yollar kapalıdır. İnanıyorum ki hainler döktükleri tertemiz şehit kanlarında boğulacaklardır." ifadelerini kullandı.

"Küresel senaryolar herkesin gündeminde"

Hariri'nin istifasına ilişkin açıklamalarda bulunan Bahçeli, "Beyrut ile Riyad arasındaki ilişkiler sürekli geriliyor. Hariri'nin rehin mi, yoksa gönül rızası ile mi Suudi Arabistan'da bulunduğu tam olarak açıklanamıyor. İsrail ile ilgili kuşkular Suudi Arabistan'ı tümden kavramış, tutuklamalar, cinayetler, küresel senaryolar son günlerde herkesin gündemindedir." dedi.

Seçim barajı çağrısını yineledi

Geçen haftaki grup toplantısında seçim barajı ile ilgili çağrısını yineleyen Bahçeli, "Biz barajdan korktuğumuz için değil, Türkiye'nin 16 Nisan'dan sonra değişen hükümet etme sistemi ile birlikte ortaya çıkan siyasal zaruretten, olası ittifaklarla barajın delinmesinden dolayı düşüncelerimizi paylaştık. MHP, onyıllardır yüzde 10'luk barajın aleyhine kurgulandığını gayet iyi bilmektedir." ifadelerini kullandı.

"AK Parti ile mücadeleyi sürdüreceği"

Şayet önümüzdeki siyasal süreçte bloklaşma sertleşir, cepheleşme kesinleşirse, CHP yanına HDP ve diğer yedeklerini alıp 16 Nisan'ın rövanşını almak için çalışmalarına hız verirse, MHP buna duyarsız ve tepkisiz kalmayacaktır. Partimiz, 7 Ağustos Yenikapı ruhu ve 16 Nisan Halkoylaması şuurunun gereği olarak AK Parti ile Cumhurbaşkanı Hükümet etme sistemini 2019'da tam manasında tesis etmek maksadıyla, sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadelesini sürdürecektir.

 

Yorumlar