Son Dakika

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Harekatın ekonomiye etkisi son derece sınırlı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yarımcısı Şimşek, Afrin'de terör unsurlarını temizlemek için başlatılan harekatın ekonomiye etkisinin son derece sınırlı olduğunu söyledi. Şimşek, "Yatırımcılara mesajım, onlar rahat olsunlar, bu sınırlı ve etkili bir harekat. İnşallah kısa sürecek." dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Harekatın ekonomiye etkisi son derece sınırlı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu (KGF) AŞ arasında, Hazine Müsteşarlığı Hikmet Esen Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen protokol imza törenine katıldı.

Türkiye'nin terörle mücadelede yeni bir safhada olduğunu belirten Şimşek, Suriye'ye yönelik dar kapsamlı operasyonun bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

"Türkiye’nin elini güçlendirecek bir operasyon"

Türkiye'nin Suriye'de oluşan devlet boşluğu nedeniyle 2015 ortasından itibaren çok büyük bir terör tehdidiyle karşı karşıya kaldığına işaret eden Şimşek, ulusal güvenliğimize yönelen bu tehdidi minimize etmek için bir adım atıldığını söyledi.

"Harekat, dar kapsamlı, etkili ve Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi kısa sürede Türkiye'nin terörle mücadelede elini güçlendirecek bir operasyon." diyen Şimşek, "Aslında bu operasyon, Suriye'deki Kürt kardeşlerimizi de Arap kardeşlerimizi de Türkmen kardeşlerimizi de terör örgütlerinin zulmünden kurtaracak." ifadelerini kullandı.

"Ekonomiye etkisi son derece sınırlı"

Afrin'de terör unsurlarının temizlenmesi ve bölgede barış ile istikrarın sağlanması için düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın daha önce El-Bab'da yapılan operasyondan farklı olmadığına dikkati çeken Şimşek, "Piyasalara mesajım, bunun bütçeye, ekonomiye etkisi son derece sınırlı. Ulusal güvenlik söz konusu olunca biz zaten gerekeni yapıyoruz, kaynak anlamında. Bütçemiz güçlü." ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin durumu son derece güçlü"

Geçen yılki vergi indirimlerine rağmen bütçe hedeflerini tutturduklarını vurgulayan Şimşek, "Gerek bütçe açığımız, gerekse borcun milli gelire oranı son derece düşük. Borcun milli gelire oranı 3. çeyrek itibarıyla yüzde 28,2 diye hatırlıyorum. Gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırdığınız zaman Türkiye'nin durumu son derece güçlü. Kamu maliyesi, kamunun bilançosu oldukça güçlü." diye konuştu.

"Türkiye'nin meşru, haklı bir davası"

Şimşek, gelecek dönemde hem mali disiplini koruyacaklarını hem reform yapacaklarını hem de Türkiye'ye yönelen tehditlerle en güçlü şekilde mücadele edeceklerini belirterek, "Türkiye bunların hepsini rahat bir şekilde yapar. Geçmişte bunun yapılabileceğini gösterdik. Önümüzdeki dönemde de inşallah güçlü bir şekilde şoklara karşı çok daha dayanıklı hale getireceğiz. Bu, yapısal reformlar ve doğru politikalarla olacak. Yatırımcılara mesajım, onlar rahat olsunlar, bu sınırlı ve etkili bir harekat. İnşallah kısa sürecek. Bu operasyon Türkiye'nin meşru, haklı bir davası. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde terör kaynaklı şoklara karşı dayanıklılığını artıracak bir operasyon. Çünkü biz terör tehdidini sınırlamak ve bertaraf etmek için bunu yapıyoruz." şeklinde konuştu.

 

Yorumlar