Son Dakika

Başbakan Yıldırım: Harekatta şu ana kadar asker kaybımız yok

Başbakan Yıldırım ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Afrin'de terör unsurlarının temizlenmesi için başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin konuşan Yıldırım, "Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur." dedi.

Başbakan Yıldırım: Harekatta şu ana kadar asker kaybımız yok

 

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen ve gündemin Afrin olduğu görüşmenin ardından iki isim ortak basın toplantısı düzenledi. 

"Herhangi bir asker kaybımız yoktur"

Başbakan Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur." dedi.

"Afrin'e yapılan harekat bir barış harekatıdır"

Harekatın adının çok anlamlı olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Afrin, zeytini ile meşhur bir bölge. Afrin'e yapılan harekat bir barış harekatıdır. Afrin'de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve diğer etnik gruplara sahip yerel halkın PKK ve DEAŞ terörünün baskısından kurtarılması, onların özgürlüğüne kavuşturulması, yerlerinden yurtlarından edinilmesinin önüne geçirilmesi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da belirttiği gibi hassasiyetlerimiz var. Hassasiyetlerimiz nedir? Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede terör örgütlerinin baskı, zulüm yaparak halkı yıldırmalarının önüne geçilmesi ve bütün bunları yaparken de sivillerin zarar görmemesi." ifadelerini kullandı.

"170'den fazla hedef imha edildi"

Başbakan Yıldırım, üçüncü gününde harekatın başarıyla devam ettiğini, ilk 2 günde yapılan çalışmalarla 100'ün üzerinde muharip uçakla belirlenen 170'den fazla hedefin imha edildiğini, uçakların görevini tamamlayarak yerlerine döndüğünü belirtti.

"Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktu"

Kara harekatının da 21 Ocak itibarıyla de başladığına işaret eden Yıldırım, şu ana kadar herhangi bir asker kaybının olmadığını belirterek, "Kilis'te konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş ve 1 askerimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Dün akşam 22.00 sıralarında icra edilen hava harekatıyla daha önce Reyhanlı'ya roket gönderen Afrin'deki nokta bombalanmış ve etkisiz hale getirilmiştir. Bugün geçtiğimiz yakın süre içerisinde Kırıkhan'a yine bir füze gönderilmiş ve bir TEDAŞ görevlisi şehit olmuştur. Bu konuyla ilgili de gerekli çalışmalar sürdürülmektedir." ifadelerini kullandı.

"80 milyon tek yürek oldu"

Vatandaşların Zeytin Dalı Harekatı'na tam anlamıyla destek verdiğini dile getiren Başbakan Yıldırım, "80 milyon tek yürek halinde kahraman Mehmetçiğimizin başarısı için desteğini, duasını sürdürmektedir. Aynı zamanda siyasi partilerimiz, başta ana muhalefet partisinin değerli genel başkanı olmak üzere MHP de bu harekata tam destek vermektedir. Harekatın karşısında cılız bazı çatlak sesler çıkmakla beraber herhangi bir yurt çapında toplumsal olay gündeme gelmemiştir. Gerek sosyal medyadan gerek geleneksel medyadan yapılan bazı açıklamalar, yasalara aykırı, halkı isyana çağıran açıklamaların muhatapları hakkında da gerekli soruşturmalar yapılmaktadır." şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, kısa süre içinde bu harekatı tamamlayıp hem Afrin'de yaşayan insanların huzura kavuşması hem de Türkiye'ye, Türkiye'nin sınırlarına, Hatay'da, Kilis'te, civarda bulunan karakollara, köylere, ilçelere yapılan saldırıların ve tehditlerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlanacağını bildirdi.

Yıldırım, verdikleri destekten dolayı millet ve hükümeti adına CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti.

"Kahraman askerlerimiz mücadelelerini sürdürüyorlar"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Başbakan Binali Yıldırım ile son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Türkiye'nin sınır güvenliğinin çok ama çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bulunulan coğrafyanın sınır güvenliğine önem verilmesini zorunlu kıldığını belirtti.

"Zeytin Dalı Harekatı kaçınılmaz olarak ülkenin gündemine gelmiştir. Kahraman askerlerimiz mücadelelerini sürdürüyorlar. En büyük arzumuz kimsenin burnu kanamadan ülkelerine dönmeleri." diyen Kılıçdaroğlu, "Suriye'nin toprak bütünlüğü çok önemli. Dolayısıyla askerlerimiz görev yaparken bir taraftan terör ve terör örgütlerini cezalandırırken öte yandan Suriye'nin toprak bütünlüğüne de bir anlamda katkı yapıyorlar. Bu bağlamda biz kahraman ordumuzun görevini başarıyla yerine getirmesini arzuluyoruz. Allah onların yardımcısı olsun. En büyük dileğimiz bu." şeklinde konuştu.

 

Yorumlar