Son Dakika

CHP’li belediye çalışanlarını isyan ettirdi

Eskişehir’de, ESTRAM bünyesinde çalışan “Güvenlik görevlileri ve Tramvay içi kontrol çalışanlarının” maaşlarını yatırmayarak; çalışanların bir kısmının borçlanmasına, bir kısmının tefecilerin eline düşmesine ve bir kısmının ise yuvalarının dağılmasına sebep oldu.

CHP’li belediye çalışanlarını isyan ettirdi

İpek Yavuz / Diriliş Postası

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESTRAM çalışanları sonunda isyan ettiler. Normal şartlarda her ayın 10’unda maaş alan çalışanlar, iki aydır maaş alamıyorlar. AKDENİZ taşeron şirketi çalışanları olan güvenlik görevlileri; “Şirketimizle alakalı bir sorun yaşamıyoruz. 13 yıldır bu şirketin ekmeğini yiyoruz. Hatta ESTRAM, şirketimize maaşları yatırmadığı zaman şirketimiz kendisini riske ederek bizlere ödeme yaptı. Bizler tepkimizi işi bırakarak göstermek istiyoruz fakat tazminat alamıyoruz bununla beraber tüm haklarımızı yitiriyoruz. Sokağa çıkıp bağıramıyoruz. OHAL kapsamında suç teşkil ediyor, ne yapacağımızı şaşırdık. Yetkililere ulaşmaya çalıştık fakat kimse bizi dinlemedi” diye durumlarını dile getirdiler.

“DİRENİYORUZ”

Güvenlik görevlileri, “ESTRAM’ın şirketimize 4 milyon eski parayla 4 trilyon borcu var. ESTRAM zararda olduğu için birçok yere borcu var. Bir yıldır bizlere olan ödemeleri sürekli aksıyordu, son zamanlarda ödemeler tamamen kesildi. Aylık 635 bin ödeme yapması gereken ESTRAM, çoğu zaman 200 bin ödeme yapıyordu. 150 kişi çalışanı olan şirketin,13 çalışanı maaşları ödenmediği için işi bıraktı. Bizler de haklarımızı kaybetmemek için direniyoruz” diye son durumu ifade ettiler.

“Esnaf bile belediyeden zengin”

Birçok arkadaşlarının tefecilerin eline düştüğünü, kimisinin yuvasının dağıldığını belirten işçiler, “Bazıları borç batağında ve icralık oldu. Hepimizin psikolojisi bozuldu. Çarşıdaki esnaftan borç para aldık, esnaf bile belediyeden zengin. Allah (cc) razı olsun bizim karnımızı doyuruyorlar” dedi. İşçiler, yaşadıkları sorunların yetkililer tarafından duyularak gereğinin yapılmasını istedi.

Yorumlar