Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doktoradan sonra yardımcı doçentlik olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardımcı doçentlik unvanının kaldırılıp, doktoradan doğrudan doçentliğe geçilmesini temin edecek çalışma yapılacağını belirterek, "Büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek. Doktoradan kazanan doğru doçentliğe gidecek." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doktoradan sonra yardımcı doçentlik olmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü" programında konuştu. Türkiye'nin 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine giden yolu dershane tartışmaları üzerinden takip etmenin mümkün olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ, bu milletin çocuklarına yaptığı kötülükle geleceğimizi gasbetmiştir. Geleceğimizi çalmıştır ve bu ümmeti parçalamıştır." dedi.

Yardımcı doçentlik kalkacak

Yardımcı doçentlik unvanı ile ilgili çeşitli şikayetler olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Yardımcı doçentliğin sadece siyasi bir karar olduğunu bilirdim. Yani bununla bir gönül almak. Bunun için yapıldığı belliydi. Dedik ki biz bu ara unvanı ortadan kaldırıp doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilmesine temin edecek bir çalışma yapalım. YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz. Artık doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan kazanan doğru doçentliğe gidecek.

'Bilim özgür zihin demektir'

"Bilim demek özgür bir zihin demektir. Siz zihninizi belirli kalıpların, belirli ideolojilerin, belirli tezlerin emrine vermişseniz, bilim adamı sıfatınızı artık kaybetmişsiniz demektir." diyen Erdoğan, "İşte Pensilvanya'nın emrine, her yanıyla cehalet kokan bir adamın emrine her şeyinizi teslim etmişseniz, ipotek altına vermişseniz, profesör de olsan hiçsin, çok farklı reklamın da olsa bir hiçsin. Kapınızdaki tabelada öyle yazıyor olmasının bir anlamı yoktur." ifadelerini kullandı.

"Meczuplukla münbitlik arasındaki ince çizgiye dikkat etmek lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yanlış anlaşılmasın. Ben demiyorum ki, 'Tüm bilim insanları bizim istediğimiz gibi düşünecek veya hepsi böyle, haşa. Ben aklını ilmini bu tür adamların emrine kiraya verenler için bunu söylüyorum. Bundan çok çektik. Bizim isteğimiz, bilimin özünü oluşturan objektiflikten hakkaniyetten farklılıklara saygıdan uzaklaşılmasından hareket edilmesidir. Meczuplukla münbitlik arasındaki o ince çizgiye dikkat etmek lazımdır." ifadelerini kullandı.

"Akadamiden daha güçlü destek bekliyorum"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine giden süreçte ve yeni dönemde akademiden çok daha güçlü, destek beklediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin, milletimizin ve insanlığın hizmetine sunulacak özellikle de bu hedefi yakalayamamış doğru mecralara aktarılmamış bilgi, odaların dört duvarı veya kitapların iki kapağı arasında kalmaya mahkumdur." şeklinde konuştu.

 

 

 

Yorumlar