Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail terör devletidir

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü Siyonizmin başkenti olarak tanıma kararına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin'in 1947'den beri işgale uğradığını belirterek, "İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir. Ey Trump senin düştüğün bu yanlışa biz düşemeyiz." ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail terör devletidir

Sivas'ta toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü Filitin işgalcisi İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına ilişkin, "İslam dünyasının Kudüs konusundaki hassasiyeti bilindiği halde alınan bu karar bölgede zaten sürekli örselenen barışa, huzura, güvenliğe yönelik bir kışkırtmadır." ifadelerini kullandı.

"İsrail bir işgalci devlettir"

Filistin'in 1947'den bu yana sürekli işgal altında olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir. Ey Trump senin düştüğün bu yanlışa biz düşemeyiz." dedi.

"İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etme kararı geçersizdir"

1980 yılında 478 sayılı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı ve altında Amerika'nın imzası olan belgeye göre, İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etme kararı geçersiz olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Trump, sen 1980'de alınan 478 sayılı bu kararı, tek başına nasıl yok farz ediyorsun? Senin böyle bir yetkin var mı?" ifadelerini kullandı.

"Bu mücadeleyi zafere ulaşana kadar sürdüreceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Maalesef 'Müslüman' sıfatı taşıyıp da safları gayet açık olan bu mücadelede, hala zalimlerin yanında yer alanların olması bizi çok üzüyor. Ama kötü örnek, asla örnek olamaz. Biz, doğrunun, iyinin, güzelin, hakkın rızasına uygun olanın peşinde koşacağız. Bu mücadeleyi de zafere ulaşana kadar sürdüreceğiz."

"Sivas'taki spor salonunun adı Taha Akgül"

"Sporda 25 bin seyirci kapasiteli stadyumumuz daha önce açıldı. Bugün resmi açılışını yapıyoruz. Kamuoyu yoklamasından çıkan şu. Adı Taha Akgül.

Belediyelerimizin birçok hizmetleri var. Sivas Belediyemizin Mevlana Tüneli'nin birinci kısmında ışığı gördük. Tümüyle hizmete girmesine az kaldı. İnşallah önümüzdeki yıl Sivaslıların hizmetine sunuyoruz."

"Hesabını bizzat kendim soracağım"

"Belediyelerimizin birçok hizmetleri var. Sivas Belediyemizin Mevlana Tüneli'nin birinci kısmında ışığı gördük. Tümüyle hizmete girmesine az kaldı. İnşallah önümüzdeki yıl Sivaslıların hizmetine sunuyoruz. Tüm bu eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum.

Geçtiğimiz 15 yılda Sivas'a yaptığımız yatırımların toplam bedeli, 20 katrilyon.

Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu projesinde biraz gecikmemiz var ama aşacağız. Daha fazla gecikmeye yol açanlardan bunun hesabını bizzat kendim soracağım.

Bir de Malatya istikametine bir hat var. Ayrıca Samsun'dan Sivas'a gelen hattı da modernize ediyoruz. Sivas'ı tüm demiryolu ağlarının merkezine yerleştiriyoruz. Sivas'a bu yakışır. Bizim kimseden bir eksiğimiz yok. Tam tersine her alanda ziyadesiyle avantajlarımız var. Sivas'ın tarihi misyonuna uygun şekilde bu büyük birlikteliğin lokomotifi olacağına inanıyorum."

Yorumlar