Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'li generale: Osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açık

PYD/PKK'yı silahlandıran ABD'yi sert bir dille eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak'ta oynanan DAEŞ tiyatrosunun sona geldiğini belirterek, "Bizi vururlarsa sert karşılık veririz' diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememişler." dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'li generale: Osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimleri takip ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda buradan ikaz ediyoruz." dedi.

Erdoğan, "Kıbrıs açıklarında faaliyet yürüten yabancı şirketlere Rum tarafına güvenerek hadlerini aşan işlere alet olmamalarını tavsiye ediyoruz. Bunların efelikleri bizim uçaklarımızı görene kadardır."  ifadelerini kullandı.

“Türkiye bir çadır devleti değildir”

Güney sınırlarımızda terör örgütü PYD'yi silahlandırarak bir "terör koridoru" oluşturmak isteyen ABD'ye sert çıkan Erdoğan, "Müttefikimiz kalkıp da PYD'ye YPG'ye ciddi anlamda parasal desteği yapma kararını alması herhalde bizim de aldığımız ve alacağımız kararları etkileyecektir. Türkiye bir çadır devleti değildir" diye konuştu.

"Bölgeden çekilmemizi isteyenler teröristlere baksınlar"

“Zeytin Dalı Operasyonunun ne kadar önemli doğru olduğu bölgede attığımız her adımda bir kez daha karşımıza çıkıyor.” İfadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bir an önce oradan çekilmemizi isteyenler bölgedeki tünellere teröristlere bir baksınlar. Ortadaki görüntüye rağmen tüm bu hazırlıkların ülkenize yönelik olmadığını iddia eden varsa artık onlara söyleyecek sözümüz yoktur. Adeta bizden teröristlere teslim olmamızı istiyorlar. Bu nasıl NATO üyeliğidir? NATO eşittir Amerika Birleşik Devletleri değildir. NATO'nun iç hukuku neyse hepimiz ona uymak zorundayız. Kalkıp da YPG'ye PYD'ye bize göre bu terör örgütü değildir diyorsan NATO'da müttefikin olan ülkeye bu saldırıyorsa senin onun karşısında olman gerekiyor. Bunlar terör örgütü değil diyorlar.”

"Suriye ve Irak'taki DAEŞ tiyatrosunun sonu geldi"

"ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı geldi, şimdi Dışişleri Bakanları da gelecek. Bütün gerçekleri çok açık net önlerine koyacağız. Bu iş hakka hukuka uygun bir şekilde yürümek durumundadır. Eğer yürümezse bunun adı model ortaklık olmaz. Benim 910 kilometre sınırım var senin Suriye ile ne sınırın ne alakan var? İlk gelen haberler şu anda 550 milyon dolar civarında parasal destek ama bunun 3 milyar dolara çıkacağına yönelik fiskoslar var. Güya DEAŞ'la mücadele için bölgeye çöreklenen herkes şimdi DEAŞ ile bir olup Türkiye'ye karşı açılan cephede yer alıyor. Suriye ve Irak'taki DEAŞ tiyatrosunun artık sonu gelmiştir. Buradan tüm tarafların artık maskelerini indirip karşımıza çıkmalarını talep ediyoruz. 'Bizi vururlarsa sert karşılık veririz' diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır. Biz elbette onları kasıtlı olarak hedef almayacağız ama hemen yanı başlarında duranlardan başlayarak gördüğümüz her teröristi de imha edeceğiz. İşte o zaman sırtlarını sıvazladıkları teröristlerin yanında olmamaları gerektiğini anlayacaklar."

"CHP'nin HDP adında bir ikizi var"

Anamuhalefet lideri Kemal Kılıçaroğlu’nu Afrin Harekatı’na yönelik söylemleri nedeniyle eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

Bakıyorsunuz ana muhalefetin genel başkanı neler söylüyor? Şu anda terör örgütünün uzantısı durumunda olan partinin temsilcileri neler konuşuyor? Ülkemize her gün füzeyle saldıran YPG için terör örgütü değildir diyebilen anlayışla Türkiye karşı karşıyadır. Nerede bu? İçimizde Türkiye'de. Göğsünü gere gerek PKK da YPG de Feto da DHKP/C de bir terör örgütüdür diyememektedir Bay Kemal. Zerre kadar sende yürek varsa açıkça dersin ki bunlar birer terör örgütüdür. Hiçbir zaman Nusra'ya terör örgütüdür diyemedi diyor. Evet Nusra bir terör örgütüdür El Kaide bir terör örgütüdür. Senin kulağın var duymazsın. Diğerlerinden hiçbir farkın yok. Son kongrede adeta ödüllendirilerek yeniden CHP Parti Meclisi'ne seçtirilen biri var. Bu kişi 'Hayatta hiçbir şeyden tiksinmedim şehitler ölmez vatan bölünmezsen tiksindiğim kadar' dedi. 'Uykumdan uyandıran ezan için camiyi basıp imam mı keseyim?' de diyor. Bu CHP'nin cibilliyetinin gereği bu. İstanbul'a il başkanı yaptıkları bir başkası da 'Ağlama oğlun şehit oldu ne zaman ulan gerzekler ben oğlumu şehit olsun diye mi büyüttük dersek oğlumuz şehit olmayabilir' diye yazdı. CHP'de her çeşidinden terör örgütünün cenazesinde boy gösteren milletvekili bulunuyor. Kimi PYD'yi kimi Esed'i kendisine ortak seçmiş. CHP'nin HDP adında bir de ikizi var. CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum HDP'ye gönül verenlere de sesleniyorum İstiklal Marşı söylenmeyen Türk bayrağı olmayan bir kongre yapıldı. Konuşmalarında terör örgütüne selam göndermekten ve terör örgütü başının elektronik ortamda resmini yayınlayanlar. Tutuklu eş başkanlarını dolaylı yollarla göstermeye gayret edenler bu kongreyi gayriresmi bir ortama sürüklemişlerdir. Ana muhalefetin başındaki PYD terör örgütü değil diyenler... Terör örgütünün partisi onlardan eksi kalır mı?

"Zalim değiliz, asla olmadık"

TSK’nın Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin Erdoğan, “Türkiye'nin eğer sivil hassasiyeti olmasa taş üstünde taş omuz üzerinde baş bırakmadan Afrin'i şimdiye kadar çoktan almıştık. Zalim değiliz asla olmadık olmayacağız. Siviller zarar görmesin diye şehit olan askerimiz karşısında gözyaşı dökmeyenin kalbi kurumuştur.'' şeklinde konuştu.

İlker Başbuğ'un Afrin açıklamalarına tepki

İlker Başbuğ'un 'Afrin siyasete alet edilmesin' açıklamasıyla ilgili Erdoğan, "Ben bunu az önce duydum ve bir Genelkurmay Başkanından, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak, bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa, siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi?" dedi.

 

Yorumlar