Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gazilik verilsin

AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a gazilik ünvanının verilmesini teklif etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gazilik verilsin

AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a gazilik ünvanının verilmesi teklifinde bulundu.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde devam eden bir gelenek

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde devletin, milletin ve ordunun yanında seferlere iştirak eden ve zafer kazanan devlet adamlarına Gazi unvanı verme geleneği hep devam ettiğini söyleyen Külünk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da Gazi ünvanı verilmesi gerektiğini belirterek “TBMM, 15 Temmuz’da milletimiz ile birlikte bağımsızlık mücadelesi veren ve Afrin ile uluslararası terör örgütlerine karşı hazırlanan ordumuzun Başkomutanı Cumhurbaşkanımıza Gazi’lik payesi verilmesini değerlendirmelidir” ifadelerini kullandı.

Külük’ün konuya ilişkin paylaşımlarından bazıları;

“Millet ve devlet adına mücadele edenleri manevi yönü olan payeler ile onurlandıran ecdadımız, ilk olarak Sultan Alparslan’ı Malazgirt zaferinden sonra #Gazi ünvanıyla anmıştı.”

“Nitekim; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde devletin, milletin ve ordunun yanında seferlere iştirak eden ve zafer kazanan devlet adamlarına #Gazi unvanı verme geleneği hep devam etmiştir.”

“Osmanlı’ya muhteşem çağını yaşatan Kanuni Sultan Süleyman #Gazi ünvanı ile anılmıştır. 1732’de Tebriz’in alınması üzerine I.Mahmut’a #Gazi ünvanı verilmiştir.”

“Osmanlı’nın son kudretli Padişahı Sultan II. Abdülhamit’e 93 Harbi vesilesi ile #Gazi’lik unvanı verilmiştir. Sultan Hamid, tuğ­rasına ve devrinde basılan paralara bu ünvanını koydurmuş, hutbelerde okunması için ferman çıkartmıştır.”

 

“Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a #Gazi’lik payesinin verilmesi hem bir geleneğin devamı hem de uluslar arası kamuoyunda Türkiye’nin kararlığını gösteren bir nişane olacaktır.”

Yorumlar