Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye net mesaj: Bu minderden siz kaçacaksınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'ye üyelik sürecinde Türkiye'nin uzun süredir bekletildiğini belirterek "Bu minderden biz değil siz kaçacaksınız" dedi. İdlib operasyonu hakkında açıklamada bulunan Erdoğan, "Bir gece ansızın gelebiliriz diyorduk ve bu gece TSK İdlib'de ÖSO ile operasyonu başlattı." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye net mesaj: Bu minderden siz kaçacaksınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Dün gece İdlib'e başlayan intikal hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir gece ansızın gelebiliriz dedik ve Özgür Suriye Ordusu ile İdlib'le ilgili operasyonu başlattık" dedi. AB süreciyle ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, AB'nin Türkiye'yi beklettiğine dikkat çekerek, "Bu minderden biz değil siz kaçacaksınız." dedi.

FETÖ ve PKK ile başarılı olamayanlar, doğrudan sahaya girmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her gün yeni bir durumla, yeni bir saldırıyla, yeni bir taktik atakla karşılaşıyoruz. Bu saldırıların bir kısmını bizim dikkatimizi ve enerjimizi bölgemizdeki kritik gelişmelerden uzaklaştırmaya yönelik olarak görüyorum. Türkiye'yi FETÖ ve PKK gibi terör örgütleriyle köşeye sıkıştıramayanlar, kendileri doğrudan sahaya girmeye başladılar." dedi.

"Müttefiklerimizin iki yüzlü tutumlarından rahatsızız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeler arasındaki ilişkilerin dostluk ve düşmanlık esasına göre tanzim edilemeyeceğini belirterek, "Yaşadığımız bu zor dönemde yanımızda olanları unutmayacağımız gibi sürekli ayağımıza çelme takanları da unutmayacağız. Ülkeler arasındaki ilişkilerin mutlak dostluk ve mutlak düşmanlık esasına göre tanzim edilemeyeceğini elbette biliyoruz. Bununla beraber müttefik dediğimiz, pek çok platformda birlikte çalıştığımız kimi devletlerin ülkemize karşı sergiledikleri bu iki yüzlü tutumdan biz çok rahatsızız. Yüz yüze geldiğimizde bize her türlü sözü, her türlü teminatı verenlerin arkamızdan oynadıkları oyunların çirkinliği artık gizlenemez, saklanamaz hale gelmiştir. Artık bu mızrak, bu çuvala sığmıyor." ifadelerini kullandı. 

"Bu minderden siz kaçacaksınız"

AB'nin üyelik sürecinde uzun yıllardır Türkiye'yi beklettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Avrupa Birliği bekletiyor. Biz sabrediyoruz. Bu minderden biz değil siz kaçacaksınız. Dürüstseniz açıklamayı yapın bitirelim işi. Bizim size ihtiyacımız yok." dedi.

“Terör örgütleriyle beraber mücadele ediyorlar”

Suriye’de terör örgütü DAEŞ’le mücadele adı altında YPG’yi silahlandıran ABD’ye isim vermeden göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yıllardır bizi terör örgütleriyle yeteri kadar güçlü şekilde mücadele etmemekle itham edenler, şimdi terör örgütleriyle kol kola bölgemizi tanzime giriştiler. Dünyada kendilerine terörle mücadelede en büyük hedef olarak DAEŞ'i gösterenler, şu anda DAEŞ'e karşı PYD gibi YPG gibi terör örgütleriyle beraber mücadele ediyorlar." diye konuştu.

"Bir gece ansızın gelebiliriz dedik"

Dün gece başlayan İdlib intikaline ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte, 'Bir gece ansızın gelebiliriz' dedik ve bu gece bildiğiniz gibi Silahlı Kuvvetlerimiz, Özgür Suriye Ordusu ile İdlib'le ilgili şu anda operasyonunu başlattı." dedi.

“Kimse bize 'Niye bunu böyle yaptınız' diyemez"

Türkiye’nin İdlib’e sınır olduğunu ve oluşacak terör yapılanmasına karşı tedbir alınması gerektiğini belirten Erdoğan, “Kimse bize 'Niye bunu böyle yapıyorsunuz' diyemez. Suriye'ye 911 kilometre sınırı olan biziz. Her an taciz ve tehdit altında olan biziz. Kimse bize 'Niye bunu böyle yaptınız' diyemez." diye konuştu.

“Onlar Esed’in yanına gitsinler”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Kılıçdaroğlu zihniyeti taşımıyoruz, bunu böyle bilelim. Onların böyle bir derdi yok. Onlar varsınlar Esed'in yanına gitsinler, onunla dertleşsinler ama biz farklıyız ve İdlib'deki her şehidin hesabını benim vereceğimi söyleyecek kadar gafil, cahil olan bu insanlarla konuşacak bir şeyimiz yok." dedi.

"Her gün yeni bir oyunlar karşımıza çıkıyorlar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'ye siyasi, sosyal, diplomatik, askeri, ekonomik, tüm alanlarda diz çöktüremeyenler her gün yeni bir oyunla karşımıza çıkıyor. Halbuki biz ne diyoruz, 'Namert kaçar, mert direnir'. Üstelik biz artık sadece direnmekle, savunmakla kalmıyor, kendi oyun planımızı adım adım uyguluyoruz. Bir başka ifadeyle, savunmamızı güçlendirirken taarruzu da ihmal etmiyoruz." dedi.

“Tasfiye değil, ihtiyaçtan kaynaklanan görev değişimi”

Belediyelerde ve teşkilatlardaki görev değişimine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, görevinden feragat edenlerin AK Parti için çalışmayı ve katkı sağlamayı sürdüreceklerini ifade ederek, “Görevlerinden feragat eden arkadaşlarımız elbette partimizde çalışmayı, katkı sağlamayı sürdüreceklerdir. Bu bir tasfiye değil, ihtiyaçtan kaynaklanan görev değişimidir. Hiç kimsenin gerek teşkilatlarda gerekse belediyelerde görevini devreden arkadaşlarımızla ilgili en küçük bir olumsuz söz söylemesine, incitici tutum içerisine girmesine, kusura bakmasınlar, izin veremeyiz. Öyle bir şey olamaz. Bizler pazara kadar değil mezara kadar yol arkadaşlığı, dava arkadaşlığı yapmaya kasem etmiş bir kadroyuz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"AK Parti olarak biz genel başkanından sandık müşahidine kadar tüm kadrolarıyla sorumluluklarının farkında bir hareket olarak ülkemize ve milletimize hizmete devam ediyoruz. Peki anamuhalefet partisinin ve onunla aynı dili kullanan kesimlerin böyle bir sorumluluk şuuruyla hareket ettiğini söylemek mümkün mü, maalesef. Gerçekten samimi bir üzüntüyle ifade ediyorum ki durum tam tersinedir. Dünyadaki en sorumsuz, en tutarsız, en anakronik anamuhalefet partisine sahibiz, maalesef. Genel başkanlarından milletvekillerine ve belediye başkanlarına kadar anamuhalefetin tüm kadroları, yabancı devletlerinden terör örgütlerine kadar herkesin yanındadır. Bir tek kendi ülkesinin ve milletinin yanında değildir."

“Seçilmişe saygısızlık yaptı”

Çanakkale Belediye Meclisi toplantısında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın, AK Parti Grubu Başkanvekili Tülay Ömercioğlu’nun konuşması esnasında sarf ettiği sözlere tepki gösteren Erdoğan, "Çanakkale'nin Belediye Başkanı ciddi bir terbiyesizlik yaptı. Orada bizim Meclis Üyemize konuşması esnasında, bir bayan, bayan... Hani bunlar kadın hakları savunucusuydu, hani bunların kadınlara saygısı vardı ve seçilmiş bir Belediye Meclis Üyesine 'sesini kes', 'çık', 'konuşma', sen bunu nasıl dersin. Sen bunu mu yaptın, 18 Mart geliyor. Bak şimdiden ben de talimatı verdim, bu Belediye Başkanını 18 Mart'ta, Çanakkale törenlerinde konuşturtmayacaksınız. Çünkü oradaki düzenlemenin faili hükümettir, validir. Dolayısıyla onun orada konuşma hakkı bir lütuftur. Dolayısıyla bu, seçilmişler için de böyle bir adımı attı, seçilmişe saygısızlık yaptı. Bunun hesabını verecek." İfadelerini kullandı.

“İsteseniz de istemeseniz de bu, Meclisten geçecek.”

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsteseniz de istemeseniz de bu, Meclisten geçecek. Kayıt dışı nikah değil, kayıt altında nikah... Asıl kayıtdışılıkları bu kaldıracak. Ne diyorlar utanmadan sıkılmadan, 'Çocuk yaşta evlilik....' Ya bırak, ne alakası var. Bu, işte onu tamamıyla ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır." diye konuştu.

 

 

Yorumlar