Son Dakika

DAEŞ’ten temizlenen Fırat Kalkanı bölgesine “eğitim” hamlesi

MEB, Fırat Kalkanı Harekatı ile DAEŞ’ten temizlenen Cerablus, Azez, Çobanbey gibi kentlerde çocukların daha kaliteli eğitim görmesi için harekete geçti. MEB, bu kapsamda bölgeye öğretmen alımı yapacak ve görev alacak öğretmenlerin tamamı daha önce Suriye’de eğitimini tamamlayan kişilerden oluşacak.

DAEŞ’ten temizlenen Fırat Kalkanı bölgesine “eğitim” hamlesi

Milli Eğitim Bakanlığı, terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen Cerablus, Azez ve Çobanbey gibi kentlerde Suriyeli çocukların daha kaliteli eğitim ve öğretim görmesi için çalışmalara başladı. MEB, Fırat Kalkanı Harekatı’nın gerçekleştiği bölgelerde görev alacak öğretmenler için açtığı sınava, 5 bin 686 kişi girdi. Göreve başlayacak öğretmenler için değerlendirme çalışmaları devam ediyor.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bakanlık olarak terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen Fırat Kalkanı Bölgesi’nde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yeniden başlaması için yoğun bir faaliyet yürüttüklerini söyledi.

EĞİTİMLER 500’E YAKIN OKULDA SÜRECEK

Bölgede geçen yıl 110 bin öğrencinin eğitim aldığını anımsatan Altunel, düzenlenen bir takım kampanyalarla okulların derslik, masa ve sandalye gibi ihtiyaçlarının giderildiğini söyledi.

Yeni eğitim öğretim yılının 17 Eylül Pazar günü, 150 bine yakın öğrencinin katılımıyla başlayacağını ifade eden Altunel, eğitimlerin hazırlık yaptıkları 500'e yakın okulda süreceğini bildirdi. 

SURİYE’YE E-OKUL SİSTEMİ GELİYOR

Altunel, Fırat Kalkanı ile terör örgütü DAEŞ’ten temizlenen bölgelerde eğitim standartlarını yükseltem istediklerini belirterek; Azez, Mare, Soran, Ahtarin, El Bab, Cerablus, Çobanbey, Kabbasin ve Biza gibi merkezlerde, Türkiye’deki e-okul sistemine benzer bir sistemin hayata geçeceğini söyledi.

“TÜRKİYE’DEN ÖĞRETMEN ALIMI YAPILMADI”

Suriyeli öğretmen adaylarına 15 gün boyunca 9 eğitim merkezinde pedagojik formasyon eğitimi verdiklerini ifade eden Altunel, alınacak öğretmenlerin daha önce Suriye’de eğitimini tamamlayanlardan oluşacağının altını çizdi.

Altunel, Türkiye’den bir öğretmen alımı yapılmadığını belirterek, “Bu bölgede Suriyeli kardeşlerimiz, Türkçe de öğrenmek istiyorlar. Dolayısıyla her okula bir Türkçe öğretmeni verme çabası içindeyiz. Türkiye'de veya bölgede yaşayan Türkmenlerden Türkçe bilenler arasından öğretmen alımına çıkacağız yakında." dedi.

“TÜRK HALKINA DUA EDİYORLAR”   

Bölgede yaşayanların çoğunun Türkmen kökenli olduğunu belirten Altunel, "Hem Türkiye'deki Suriyeli kardeşlerimiz, hem de bölgedeki Suriyeli kardeşlerimiz, oluşturduğumuz ortamdan ziyadesiyle memnunlar. Türkiye'ye, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türk halkına dua ediyorlar. Bizim de onların bu dualarını boşa çıkarmamak adına karınca kararınca kendilerine hizmet borcumuzu ifa etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Onu yerine getirmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Yorumlar