Son Dakika

Devlet Üniversitesi’nde illegal kayıt skandalı!

Devlet Üniversitesi’nde illegal kayıt skandalı!

Kastamonu Üniversitesi’nde 10 yıldır Tıp Fakültesi bulunmasına rağmen binası henüz yapım aşamasına geçmedi. Bu kapsamda fakülteye kayıt olan öğrenciler anlaşmalı üniversitelerde öğrenim görürken uluslararası öğrenci kontenjanının para karşılığında satışa çıkarıldığı iddia edildi. Konu hakkında YÖK’e suç duyurusu yapılırken ilgililerin CHAM Ofis bağlantılı olduğu iddialar arasında yer alıyor. 

Atakan Irmak/Özel Haber 

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile protokol imzalayarak, 2017 yılı için 60 Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı; 30’da uluslararası öğrenci almayı planladı. İddialara göre Tıp Fakültesine alınması planlanan 30 Uluslar arası öğrencinin 20’sinin Ankara merkezli CHAM Ofis aracılığı ile Türkiye’ye getirildiği ve her öğrenciden kayıt karşılığı 20 bin dolar alındığı ifade edildi. Yaşanan usulsüzlüğün YÖK’e taşınması üzerine Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesine verilen 30 yabancı öğrenci kontenjanının iptal edildiği ve öğrencilerin Tıp Fakültesi inşa edilene kadar farklı fakültelere kayıt edildiği edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Yaşanan yolsuzlukla ilgili duyarlı kişiler YÖK ve Savcılığa suç duyurusunda bulunurken para karşılığı kayıt yaptırılan öğrencilerin bir kısmının Selçuk ve Tekirdağ Üniversitelerine gönderildiği kalanlarınsa yeni yapılacak Tıp Fakültesine kadar Mühendislik Fakültesinde bulunan Genetik ve Nano Teknoloji bölümlerine alındığı iddia edildi.

YÖK ULUSLAR ARASI ÖĞRENCİ KONTENJANINI İPTAL ETTİ

Kastamonu Üniversitesi’ne 10 yıldır Tıp Fakültesi kaydı yapılıyor. Ancak binası yapılmadığı için öğrenciler 9 yıl Hacettepe Üniversitesi’nde, 1 yıldır da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde öğrenim görüyordu. İddialara göre Kastamonu Üniversitesi’nin CHAM Ofis ile anlaşmasının ardından uluslar arası öğrenci alımında bir takım yolsuzluk haberlerinin üniversite ve şehirde tartışmaya açıldığı söyleniyor. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin söylentileri duyması üzerine Kastamonu’dan gelen öğrencileri almaktan vazgeçtiği söylenirken YÖK’ünde üniversiteye kısıtlama getirdiği öğrenildi. Duyarlı kişiler tarafından Savcılığa ve YÖK’e suç duyurusunda bulunulmasına rağmen dosyaların rektörlüğe getirildiği de iddialar arasında yer alıyor.


Tıp fakültesi binası yıllardır inşaat halinde

FORMALİTEDEN SINAV YAPMIŞLAR

CHAM Ofis Tıp Fakültesine para karşılığı öğrenci kayıt etmek amacıyla yurt dışından kaynak araştırırken, gelen öğrencilerin A.S. ve S.A. adlı kişiler tarafından formalite sınav yaptıkları ifade edildi. Yine aynı şirket Karabük Üniversitesi’nde de yapılanmaya çalışsa da üniversite yönetiminin çalışmayı reddettiği öğrenildi.

YERLEŞTİRMELER KÜYÖS VE DİPLOMA NOTUNA GÖRE YAPILMIŞ

Kastamonu Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Uluslar arası Öğrenci Yerleştirme Duyurusu ve Sonuçlarında, Tıp Fakültesi diğer fakülte ve yüksekokullarda aynı grupta değerlendirilmediği dikkatlerden kaçmadı. Para karşılığı kayıt yaptırılan öğrencilerin KÜYÖS ya da diploma notuna göre yerleştirildiği öğrenilirken dikkatlerin üzerlerine çekilmemesi için gizlilikle yürütüldüğü öğrenildi.

PARAYI VERMEYENE KAYITTA YOK!

Üniversitede Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü 2017-2018 eğitim öğretim yılı için lisansüstü sınav yaparak kazananları ilan etmişti. sıra kayıt yaptırmaya gelindiğinde Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencilerinden 2 bin 500 dolar, Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencilerinden de 3 bin 500 dolar para talep edildi. Konu hakkında Rektör Yardımcısının iki birime de yabancı öğrencilerin tamamından harçların alınması konusunda yazı gönderilirken harç parasını vermeyenlerin kayıtlarının yapılmayacağı söylendi.

MÜFETTİŞLER NEDEN İNCELEMİYOR?

Kastamonu Üniversitesi’nde yaşanan onca yolsuzluğun ihbar edilmesine rağmen YÖK tarafından henüz denetleme yapılmaması görgü tanıklarının tepkilerine neden oluyor. Uluslar arası öğrencileri adeta para makinesi gibi kullanan ve eğitim verilmeden üniversiteyi bitirmelerine sebep olan kişilerin hakkında soruşturma açmaları istenirken mağduriyetin bir an önce sona ermesi isteniyor.

Kastamonu Üniversitesi’nde ‘uluslararası öğrenci’ yolsuzluğu!

Yorumlar