Son Dakika

Hainlerin ‘Kara Propagandası’na alet olmayın

Dünya E-Basın Konseyi (DEBK) Genel Başkanı Hasan Taşkın, TSK'nın Suriye’nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ'e yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasının ardından, bazı basın kuruluşları ve sosyal medya hesaplarından karalama kampanyası yürütüldüğünü hatırlattı.

Hainlerin ‘Kara Propagandası’na alet olmayın

Hasan Taşkın, Twitter'da "Türkiye'nin Afrin'de sivil halkı bombaladığı" iddiasıyla paylaşılan, yanan bir bina fotoğrafının, Kuveyt'in Salmiya bölgesinde 26 Nisan 2016'da çıkan bir yangına ait olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Facebook'ta, "Afrin'in kuzeyindeki Bülbül'de, TSK'ya ait bir tank vuruldu" iddiasıyla paylaşılan yanan tank fotoğrafına ilişkin Taşkın, fotoğrafın, 19 Temmuz 2014'te Gazze şeridinin güneyinde yer alan Han Yunus'ta çekildiğinin belirlendiğini anımsattı.

Taşkın, yine Twitter'dan paylaşılan "Afrin operasyonunda yaralanan ve soğuktan donan kadın" iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın ise 18 Ocak 2018'de Suriye sınırından Lübnan'a geçmek isterken dağlık bölgede ailesiyle birlikte donarak ölen Suriyeli bir kadına ait olduğu ortaya konduğunu hatırlattı.

ABD’nin önde gelen medyası CNN dahil, Türkiye’nin Afrin operasyonunu baltalamak için yalan haberler yapılmaya başlandığına da dikkat çeken DEBK Genel Başkanı Taşkın, bu haberleri yapmak için çocukların katledildiği eski arşiv resim ve görüntülerin kullanıldığını ve bu algı operasyonunun devam edeceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Sosyal medyanın, bu yöntemle terör örgütü PKK ve yandaşları aracılığıyla da kullanılacağı unutulmamalı.

Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün de Afrin’de mazlumun ve ezilmişin hakkını ararken, algı operasyonlarına yenik düşülmemeli. Bu oyuna da gelinmemeli. Kimse de bu algı operasyonlarına itibar etmemelidir.

DEBK olarak, dünya medyasını, terör örgütleri yandaşlarının yalan paylaşımlarına ve açıklamalarına itibar etmemelerini, doğru ve tarafsız haberciliğe davet ediyoruz.”

Yorumlar