Son Dakika

İBB gençleri memleketlerine götürüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da yaşayan ve daha önce memleketlerine gidememiş gençlere yönelik "Türkiye'nin Renkleri İstanbul'un Kimlikleri" projesini başlattı.

İBB gençleri memleketlerine götürüyor

Söz konusu projeye katılan gençlere 96 saatlik fotoğrafçılık eğitimi verilecek.

Eğitimlerini tamamlayan gençler, ekipler halinde memleketlerine gidecek. 

7 bölgenin güzelliklerine geziler

Gençlerin ekip çalışması ile birlikte araştırma yapmaları ve gitmedikleri yerleri birlikte keşfetmeleri için gezi atölyeleri oluşturulacak, gençler burada alacakları kararlar neticesinde Türkiye'nin yedi bölgesini de içeren geziler düzenleyecek.

Fotoğraf ve kısa film

Eğitimlerini tamamlayan gençler fotoğraf ve kısa film çekmek için memleketlerine gidecek.

Projeyle katılımcılar kendi yöre kültürlerine ilişkin keşiflerini ve deneyimlerini fotoğraflamanın yanında birer kısa film çekecek.

Gençlerin kültürel kimlikleriyle tanışması hedefleniyor

İstanbulluluk kimliğinin önemli bir yönü olan kültürel çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilmesi amacıyla yapılan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajansı'ndan hibe desteği alan proje, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı durumda olan gençlerin kültürel kimlikleriyle tanışmalarını sağlayacak.

Farklı yerel kültürlerden gençleri bir araya getirerek, diğer kültürleri tanımalarını, farklılıklara saygı duymalarını, hoşgörülü ve toleranslı bireyler olmaları konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen proje, kuşaklararası etkileşim kurulmasına katkı sunucak.

Fotoğraf sergisi açılması planlanıyor

Proje sonunda nasipse gençlerin çektikleri fotoğraflardan oluşan bir sergi açılacak.

"Türkiye'nin Renkleri İstanbul'un Kimlikleri" projesi 2019 yılının sonuna kadar devam edecek.

Projeye katılmak için...

Projeye katılmak isteyen 18-30 yaş arasındaki gençler, Büyükşehir Belediyesinin Eurodesk Temas Noktasına giderek ya da "www.turkiyeninrenkleri.istanbul" sitesinden başvuruda bulunabiliyor. 

Yorumlar