Son Dakika

İçişleri Bakanı Soylu: FBI ile ilgili iddia kumpasın delili ve ispatıdır

İçişleri Bakanı Soylu, ABD'de Halkbank eski Genel Müdürü Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olarak ifade eden FETÖ'cü eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın FBI'den 50 bin dolar rüşvet aldığı itirafı üzerine, "Bir haine 50 bin dolar verilmesi, bu kumpasın delili ve ispatıdır." dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: FBI ile ilgili iddia kumpasın delili ve ispatıdır

Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen (POMEM) 20. Dönem Mezuniyet Töreni'nde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD’de görülen Mehmet Hakan Atilla davasına ilişkin, “Buradan kaçmış bir haine söylenen doğru ise 50 bin dolar verilmesi, bu kumpasın hangi ölçüde gerçekleştiğinin ispatı ve delilidir. FBI bunu yapmış ise bilmenizi istiyorum ki Türkiye için yeni bir süreç başlayacaktır." dedi.

"Milletin devletle ilişkisi, baba-oğul ilişkisidir"

Bakan Soylu, bugün Türkiye genelinde mezun ve yemin ettikten sonra görevlerine başlayacak 6 bin 520 polis adayının bulunduğunu belirterek, sadece bir üniforma giymeye ve bir devlet kadrosuna değil, vatan müdafaasına, vatandaşın can ve mal emniyeti için kendi canı dahil her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Soylu, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın Türklerin kurduğu 16 devleti simgelediğine işaret ederek, "Bu milletin devletle olan ilişkisi, hem bir baba-oğul ilişkisidir, diğer yandan da oğul-baba ilişkisidir. Bu 16 devletin tamamında bu millet böyle davranmıştır. Orta Asya'nın bozkırlarında, Malazgirt Ovası'nda, Viyana kapılarında, Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda ve 15 Temmuz’da da böyle davranmıştır. O gece şehit düşen 250 şehidin tamamı, 2 bin 193 gazinin tamamı devleti baba bilmiş, o ne derse onu yapmış ama devleti tehlikede olduğu zaman onu evlat bilmiş, onu korumak için canını ortaya koymuştur." diye konuştu.

"Bizi bizle ve kendi değerlerimizle korkutmak istiyorlar"

Türkiye'nin bugün FETÖ, PKK, DAEŞ, DHKP/C terör örgütleriyle mücadele ettiğini hatırlatan Soylu, "Ülkemiz bunun öncesinde sağ sol çatışmalarıyla uğraştırılmıştır. Bunun öncesinde darbelerle ve ekonomik krizlerle uğraşmak zorunda bırakılmıştır. Bunların bir sebebi, bir amacı vardır. Bize diz çöktürmek istiyorlar. Bunu da iki korkuyla beraber yapmaya çalışıyorlar. Birincisi, bizi bizle korkutmak istiyorlar. İkincisi, bizi kendi değerlerimizle korkutmaya çalışıyorlar. Çünkü bu milletin gücünün iki ana kaynağı kardeşliği, milli ve manevi değerleridir, bunu biliyorlar. Onun için buralardan saldırıyorlar." ifadelerini kullandı. 

"Türkiye için yeni bir süreç başlayacaktır"

Bakan Soylu, ABD'de Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada ABD'nin istihbarat örgütlerinin oyunlarının mahkemede ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

"FBI ile ilgili söylenen, iddia edilen ve mahkemede ortaya konulan meselenin altını çizmek istiyorum ki Türkiye büyük bir mesele haline getiriyor. Çok net orada, buradan kaçmış bir haine söylenen doğru ise 50 bin dolar verilmesi, bu kumpasın hangi ölçüde gerçekleştiğinin ispatı ve delilidir. Buradan kaçan ve bu ülkenin bayrağına ihanet eden orada bir hain olarak ifade verdirilen eski bir polis mensubuna 50 bin dolar verilmiş ise FBI bunu yapmış ise bilmenizi istiyorum ki Türkiye için yeni bir süreç başlayacaktır. Bu tezgah ve çatı mahkemeleri Türkiye'nin büyümesini, zenginleşmesini, kendi coğrafyasında ve dünyada ayakta durmasını engelleyemeyecektir."

"Türkiye dik duruşuyla oyunları bozdu"

Türkiye'nin dünyanın en pahalı arazisinde bulunduğunu anlatan Soylu, 18 yüzyıldan beri Türkiye'nin bulunduğu topraklara göz dikildiğini ancak Türkiye'nin kararlılığı ve dik duruşu ile oyunları bozduğunu, 15 Temmuz'dan sonra ayağa kaktığını, bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 11,1 büyüdüğünü kaydetti.

Bakan Soylu'nun konuşmasının ardından Aydın POMEM'den mezun olan 415 polis adayı yemin etti. 

Tören, yemin eden polislerin geçit töreninin ardından sona erdi. 

Yorumlar